Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vpravo: Tieňový minister dopravy OĽaNO Ján Marosz
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ján Marosz z hnutia Obyčajný ľudia SITA
7. 06. 2019 13:14 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA Diskusia

NDS: Všetky pozemky pri križovatke D4 a D1 sú vysporiadané

Stavba budúcej križovatky diaľnice D4 a D1 pri Bratislave má právoplatné stavebné povolenie a všetky pozemky sú vykúpené. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa dôrazne ohradzuje voči tvrdeniu poslanca Jána Marosza o nevykúpených pozemkoch pre stavbu križovatky D4 a D1.

NDS o tom informovala v súvislosti s vyjadrením poslanca Národnej rady SR Jána Marosza (OĽaNO) o nevykúpených pozemkoch pre uvedenú križovatku počas poslaneckého prieskumu na stavbe D4 a R7 v utorok.

„NDS sa voči týmto informáciám dôrazne ohradzuje. Tieto informácie sa nezakladajú na pravde,“ uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

OĽaNO upozorňuje na nevysporiadané pozemky

Poslanec Marosz v utorok informoval, že dokončenie bratislavského obchvatu sa ešte môže vinou NDS omeškať o ďalšie mesiace.

„D4 je už takmer na hranici, kde sa bude križovať s D1 a NDS tam ešte nemá vykúpené pozemky. Nečinnosť NDS bude stáť vodičov v okolí hlavného mesta mesiace nervov navyše,“ uviedol Marosz, tieňový minister dopravy hnutia OĽaNO.

Poslanec tiež skritizoval vládu a zástupcov NDS, ktorí sa teraz tvária prekvapene a zisťujú, že na stavbe sú kusy azbestu a ďalšie odpadky.

D4 a R7
Pokládka asfaltku na R7Foto: D4R7 Construction

Odpad pod vozovkou

Na poslaneckom prieskume bol prítomný aj investičný riaditeľ NDS Jiří Hájek. Pozvalo ho Ministerstvo dopravy a výstavby ako odborníka na diaľničnú výstavbu. NDS totiž nie je účastníkom (investorom, resp. staviteľom) výstavby D4 a R7 a nijakým spôsobom sa nepodieľa na jej kontrole.

„Kompetencie na tieto činnosti má výhradne nezávislý dozor, ktorý stavbu riadi, kontroluje a vydáva súhlasy k zabudovaniu materiálov a výrobkov,“ poznamenala Michalová. Investičný riaditeľ vyslovil počudovanie nad odvahou zhotoviteľa stavby a nad nečinnosťou alebo benevolentnosťou dozoru. Uviedol že, na stavbách NDS takéto niečo nie je možné.

NDS pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest vylučuje použitie nevhodných násypových materiálov, ako aj iných materiálov, ktoré by nezodpovedali predpísaným vlastnostiam.

Kontrola materiálov je v kompetencii nezávislého dozoru

„Vhodnosť materiálu dokladuje zhotoviteľ pred jeho použitím (zabudovaním), kontroluje ho nezávislý dozor, ktorý buď má vlastné certifikované laboratóriá, alebo má takéto laboratórium zazmluvnené. Kontrolu na stavbách, kde je NDS stavebníkom, vykonáva okrem stavebného dozora aj NDS, ktorá má vlastné certifikované laboratórium,“ priblížila Michalová.

NDS pravidelne odoberá kontrolné vzorky všetkých používaných materiálov. Zabudovanie iného ako riadne schváleného materiálu na jej stavbách nie je podľa spoločnosti možné.

NDS zároveň opäť zdôrazňuje, že nie je stavebníkom D4 a R7, preto jej neprináleží komentovať informácie v súvislosti s výstavbou tohto diela, vrátane zrealizovaného ekoauditu.

Odporúčané články

J. Marosz: Škodlivý materiál treba odstrániť a navoziť vhodný Ministerstvo: Poslanecký prieskum na D4 a R7 nepriniesol nové informácie ani riešenia

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X