Nemecké železnice v dôsledku štrajku rušňovodičov rušia vlakové spojenia, vypadli už aj tri štvrtiny spojov

Štrajk rušňovodičov v Nemecku
Cestujúca na prázdnom nástupišti hlavnej stanice v Berlíne počas štrajku nemeckých rušňovodičov. Foto: SITA/AP

Nemecký železničný prepravca Deutsche Bahn (DB) musí v dôsledku pokračujúceho štrajku strojvodcov naďalej rušiť vlakové spojenia. V nedeľu podľa spoločnosti stálo približne 70 percent diaľkových vlakov.

To je o niečo menej ako v piatok, keď v tomto segmente vypadlo 75 percent spojov. DB počas víkendu nasadila dodatočné súpravy a tvrdí, že doprava podľa náhradného cestovného poriadku je prevažne stabilná.

Niekoľkodňový štrajk

V regionálnej a prímestskej doprave bolo podľa spoločnosti, podobne ako v prechádzajúcich dňoch, zrušených približne 60 percent vlakov.

DB očakáva, že štrajk sa bude naďalej koncentrovať na východe krajiny a v niektorých metropolitných regiónoch.

Už tretí štrajk od tohto leta má trvať do 7. septembra. Ak by pokračoval, zasiahne mnohých cestujúcich, ktorí sa vracajú z dovoleniek.

Žiadajú bonus aj vyššie mzdy

Odborári žiadajú, aby štátny železničný dopravca okrem vyplatenia jednorazového bonusu v sume 600 eur zvýšil mzdy rušňovodičov a ďalších železničiarov o 3,2 percenta.

Spor komplikuje aj odborová rivalita. Organizátor štrajkov, odborový zväz GDL, ktorý sa tradične koncentruje okolo strojvodcov, súperí s väčším zväzom EVG, ktorý zastupuje širší okruh železničných pracovníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Deutsche Bahn