Novela o STK a EK zavedie možnosť upustenia od sankcie pre oprávnené osoby

Stk
Foto: ilustračné, GettyImages

Pre oprávnené osoby pri technickej a emisnej kontrole áut sa zavedie možnosť upustenia od sankcie. Oprávnené osoby však musia do pätnásť dní nahlásiť pochybenie svojho technika.

Ako ďalej vyplýva z novely zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorú v stredu schválila Národná rada SR, na staniciach technickej kontroly sa nebude môcť používať také zariadenie, ktoré by umožnilo neoprávnené ovplyvnenie meraných údajov a hodnôt, výsledku kontroly.

Lepšia flexibilita technikov

„Umožní sa lepšia flexibilita prechodu technikov medzi jednotlivými stanicami technickej kontroly (STK). STK sa umožňuje okrem povinných dvoch technikov s plným rozsahom výkonu kontrol zamestnať aj technikov, ktorí nebudú disponovať plným rozsahom výkonu kontrol,“ dodala pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Výška pokuty za banálne porušenia povinnosti technikov by sa mala znížiť. Kontrolný technik bude môcť neúspešnú skúšku opakovať dvakrát oproti súčasnému jednému pokusu.

„Na STK bude musieť byť prítomný iba jeden technik s plným rozsahom výkonu kontrol, ostatní nemusia mať plný rozsah,“ doplnila Ducká s tým, že v súčasnosti musia byť pri technickej kontrole prítomní dvaja takíto technici.

Schválenie pre podomácky vyrobené vozidlá

Prijatím spomínanej novely zákona sa taktiež zmenia podmienky prevádzky vozidiel v cestnej premávke. Vládny návrh novely príslušného zákona má najmä prevziať európske nariadenie o schvaľovaní nových vozidiel z roku 2018.

Napríklad, zavedie sa schválenie vozidla s obmedzenou prevádzkou nielen pre podomácky vyrobené poľnohospodárske vozidlá, ale aj pre komerčne vyrábané vozidlá vyrobené pred 1. júlom 2009, ku ktorým bude vydaná tzv. farmárska značka na desať rokov.

Novela nadobudne účinnosť 1. januára 2020, okrem ustanovení súvisiacich s implementáciou európskeho nariadenia s účinnosťou od 1. septembra 2020.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karolína Ducká
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSTK Stanica technickej kontroly