Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Taxislužby
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: SITA/Michal Burza.
9. 04. 2019 13:52 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

Novela zákona o cestnej doprave prináša podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo jasné pravidlá pre taxislužby

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo očakáva, že tento zákon prispeje k potrebnej rovnováhe na trhu a prinesie zákazníkom kvalitné, spoľahlivé a cenovo dostupné služby.

Novela zákona o cestnej doprave, ktorá je účinná od začiatku apríla, podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) prináša konečne jasné a spravodlivé pravidlá pre taxislužby. Inštitút očakáva, že tento zákon prispeje k potrebnej rovnováhe na trhu a prinesie zákazníkom kvalitné, spoľahlivé a cenovo dostupné služby. Zároveň považuje za potrebné, aby zabezpečil férové ohodnotenie vodičov.

Pravidlá treba plnohodnotne dodržiavať

IDH v utorok v tejto súvislosti upozornil, že novelizovaný zákon o cestnej doprave nie je stále plnohodnotne dodržiavaný. Niektoré spoločnosti podľa medializovaných informácií začali svojich vodičov kontrolovať, či spĺňajú zákonom stanovené podmienky až po termíne platnosti novely. Aj na základe vlastných skúseností s využívaním služieb a krátkeho prieskumu IDH konštatuje, že uvedené informácie sa potvrdili a na začiatku platnosti nového zákona taxislužby poskytovali aj vodiči bez potrebných licencií a označení vozidla.

„Je potrebné pripomenúť, že najmä v prípade digitálnych platforiem je nevyhnutné napríklad strešné označenie taxi či označenie dverí vozidla menom prevádzkovateľa taxislužby. Práve tieto pravidlá dokážu napomôcť napríklad tomu, aby zákazník vedel jednoduchým spôsobom identifikovať vodiča hneď po príchode auta a rovnako, aby boli tieto vozidlá jednoznačne odlíšiteľné v rámci cestnej premávky,“ povedal riaditeľ IDH Rastislav Cenký.

IDH - Rastislav Cenký
Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Rastislav Cenký. Foto: IDH.

Cena má byť známa vopred

Pri testovaní sa inštitút zameral najmä na európsku digitálnu platformu taxislužby, na ktorú sa po novom vzťahujú pravidlá v zmysle nového zákona. Zákon po novom umožňuje digitálnym platformám výpočet ceny prostredníctvom mobilnej aplikácie nahradzujúcej klasický taxameter. Inštitút sa stretol aj s porušením tohto nariadenia, keď jedna z platforiem uvádzala zákazníkom iba orientačnú cenu, ktorá bola upresnená až po dokončení jazdy. Zákazník však má v týchto prípadoch zákonné právo byť s finálnou cenou oboznámený vopred.

IDH zdôrazňuje nevyhnutnosť, aby pravidlá nového zákona o cestnej doprave dodržiavali úplne všetci, teda tradiční taxikári, mobilné aplikácie, digitálne platformy ako aj ďalší účastníci trhu. Iba ak bude zákon plnohodnotne dodržiavaný, bude podľa inštitútu s odstupom času možné zhodnotiť, aké sú jeho prínosy, nedostatky a čo všetko je potrebné do budúcna ešte zlepšiť a doladiť.

„Považujeme za úplne opodstatnené, že podľa nového zákona o cestnej doprave musí mať každý vodič taxislužby preukaz vodiča taxislužby a byť zdravotne či psychicky spôsobilý a bezúhonný. Cestujúci totiž musia mať istotu, že cestujú s overeným vodičom, ktorý spĺňa všetky zákonné podmienky a potrebné štandardy,“ dodal Cenký.

Taxislužby
Foto: Bolt.Foto: Bolt

K téme

Vyrieši znížený vek nedostatok vodičov autobusov a kamiónov? IDH: Hovoriť o výhodnosti širokorozchodnej trate pre Slovensko je zatiaľ predčasné

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne! Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh Foto: Policajti nakupovali rastliny počas služby, vyjde ich to draho Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Stíhačka F-16 havarovala pri meste Pluvigner, pilot skončil na elektrickom vedení

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X