O vozidlá na alternatívny pohon nie je u nás veľký záujem, Slovensko je skoro najhoršie v Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobil, elektronabíjačka
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

V nákupe vozidiel na alternatívny pohon je Slovensko druhou najhoršou krajinou v Európe. V statuse na sociálnej sieti to uviedol Inštitút environmentálnej politiky (IEP) s odvolaním sa na Európsku environmentálnu agentúru (EEA).

Menší podiel má iba Litva

Z údajov agentúry vyplýva, že na Slovensku bolo v roku 2019 celkovo zaregistrovaných 171 nových elektromobilov. V roku 2018 pritom bolo na Slovensku 290 nových elektromobilov. Medzi vozidlá na alternatívny pohon sa radia elektromobily, plug-in hybridné vozidlá a autá jazdiace na vodík, biopalivá a skvapalnený ropný plyn (LPG).

Aktuálne tvoria vozidlá na alternatívny pohon 1,15 percenta spomedzi všetkých vozidiel na Slovensku. V Európe ich má menší podiel iba Litva. Najviac ich využívajú Nóri. Vozidlá na alternatívny pohon tvoria viac ako 55 percent celkového množstva dopravných prostriedkov. Druhou najekologickejšou krajinou Európy je Island, kde sa počet ekologických vozidiel pohybuje na úrovni 19 percent.

Vysoké dane v Nórsku

Na treťom mieste skončilo Holandsko, kde na alternatívne formy pohonu jazdí vyše 16 percent vozidiel. IEP vysvetľuje vysoký podiel využívania ekologickejších foriem pohonu v Nórsku tým, že pri kúpe nového vozidla na pohon z fosílnych palív sú v Nórsku zavedené vysoké dane, v dôsledku čoho radšej obyvatelia krajiny nakupujú elektromobily.

Podiel ekologických vozidiel na všetkých vozidlách dosahuje v susednom Rakúsku takmer štyri percentá, Poľsko, Maďarsko a Česká republika sú na tom podobne ako Slovensko. Hoci je podiel v ostatných krajinách Visegrádskej štvorky vyšší ako na Slovensku, ani jedna z krajín zoskupenia nepresahuje hranicu dvojpercentného podielu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EEA Európska environmentálna agentúraInštitút environmentálnej politiky (IEP)