O zákonnosti štrajku v košickom dopravnom podniku rozhodne súd v samostatnom konaní

električka, DPMK
Električka Dopravného podniku mesta Košice, a.s. (DPMK). Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jarošík

KOŠICE 11. júna (WebNoviny.sk) – Vedenie Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) podalo návrh na späťvzatie neodkladného opatrenia a neodvolá sa tak voči rozhodnutiu Okresného súdu Košice II, ktorý tento návrh minulý týždeň zamietol. V tlačovej správe o tom v utorok informovalo vedenie DPMK.

Súd nerozhodoval o zákonnosti, resp. nezákonnosti štrajku, ako sa nesprávne uvádza. Súd len zamietol našu žiadosť o neodkladné opatrenie. O zákonnosti štrajku bude musieť rozhodnúť súd v samostatnom konaní,“ uviedlo vedenie DPMK.

Právo na štrajk

Okresný súd Košice II minulý týždeň zamietol návrh DPMK na nariadenie neodkladného opatrenia voči dvom odborovým organizáciám, ktoré zastupujú zamestnancov.

Súd v odôvodnení rozhodnutia v prvom rade konštatuje, že právo na štrajk v Slovenskej republike je zakotvené v druhej hlave Ústavy SR ako jedno z hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv a patrí k významným ústavným právam. Ústava zaručuje právo na štrajk bez väčších obmedzení,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová.

Požadujú nárast platov

Odborári vstúpili do štrajkovej pohotovosti 11. marca, a 9. a 22. mája po neúspešnom rokovaní s vedením podniku aj do ostrých štrajkov.

Vyhlásenie štrajku zdôvodnili naplnením hospodárskych a sociálnych záujmov zamestnancov, ktoré malo nastať ich 10-percentným nárastom platov v tomto roku a o ďalších osem percent od začiatku roka 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta KošiceZZS Záchranná zdravotná služba