Obce na Záhorí si vydýchnu od kamiónovej dopravy, župa sprístupní novú cestu

Bratislavská župa sprístupní na Záhorí novú cestu
Bratislavská župa sprístupní na Záhorí novú cestu

Zmodernizovaná cesta III. triedy spájajúca Malacky a Rohožník sa od pondelka 2. decembra 2019 stane oficiálne cestou II. triedy. Odbremenia sa tým okolité obce od nákladnej dopravy, vďaka čomu sa zvýši kvalita života obyvateľov a zabezpečí sa plynulejšia premávka.

Cesta má vynikajúce parametre

„Dnes je to jedinečná regionálna cesta svojho druhu na Slovensku s cementobetónovým krytom. Cesta je moderná, kvalitná a kapacitne vyhovujúca. Je klopená a niektoré ostré zákruty boli vyrovnané. Takmer osemkilometrový úsek cesty sme rozšírili zo 6 na 9,5 metra. Spĺňa parametre tej najlepšej cesty, akú si viete predstaviť,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Zmodernizovaná cesta spája Malacky a Rohožník
Nová zmodernizovaná cesta medzi Malackami a Rohožníkom Foto: BSK

Okrem dlhšej životnosti sa vyznačuje aj zvýšenou bezpečnosťou jazdy, keďže viaceré nebezpečné zákruty boli vyrovnané. Na vozovke sa vďaka cementobetónovému povrchu nebudú vytvárať „koľaje“.

Znížia sa tiež náklady na údržbu. Pri vstupoch do obcí boli na ceste vybudované prvky spomalenia dopravy tzv. „spomaľovacie ostrovčeky“. Zároveň boli na ceste vybudované núdzové pruhy v oboch smeroch.

Vodiči by mali rýchlejšie napojiť na D2

Cesta Malacky – Rohožník je jedinou regionálnou cestou na Slovensku s cementobetónovým krytom a kvalitatívne prevyšuje úroveň väčšiny ciest I. a II. triedy na Slovensku.

Cesta má cementobetónový kryt
Cesta má cementobetónový kryt Foto: BSK

Prínosom cesty je aj obnovenie obojsmernej dopravy osobných a nákladných vozidiel. Ako uviedol Droba, cesta predstavuje najrýchlejšie dopravné spojenie do okresného mesta Malacky a na diaľnicu D2 nielen pre Rohožník, ale aj pre obce Sološnica, Kuchyňa, Plavecké Podhradie a Plavecký Mikuláš.

Väčšinu nákladov zaplatia z eurofondov

Celkové náklady stavby dosiahli niečo vyše 9-miliónov eur, z čoho takmer 80% prefinancuje bratislavská župa cez eurofondy, konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Väčšinu nákladov na modernizáciu vozovky zaplatí BSK z eurofondov
Väčšinu nákladov na modernizáciu vozovky zaplatí BSK z eurofondov Foto: BSK

V investičnom pláne Bratislavského samosprávneho kraja je aj revitalizácia obchádzkovej trasy, ktorá viedla cez Malacky, Pernek, Kuchyňu a Rohožník.

„V ďalšom kroku bratislavská župa podporuje vybudovanie mimoúrovňovej križovatky, aby nákladná doprava už nezaťažovala mesto Malacky, ale takouto križovatkou sa  odklonila priamo na diaľnicu D2,“ uzavrel župan Juraj Droba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)