Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|||||||||
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (uprostred) v tuneli Čebraťť počas obnovenia prác pri výstavbe úseku D1 Hubová - Ivachnová. Foto: SITA/Milo Fabian.
25. 07. 2018 14:23 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

Obnovili práce na diaľnici D1 Hubová – Ivachnová s tunelom Čebrať

Výstavba diaľnice pri Ružomberku môže pokračovať na pozastavených častiach úseku, zároveň sa začal znova raziť tunel Čebrať. Pokyn na obnovenie prác vydal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. 

BRATISLAVA – Práce na pozastavených častiach úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová v dĺžke 15 kilometrov pri Ružomberku môžu pokračovať. Zároveň sa začal znova raziť tunel Čebrať na tomto úseku po tom, čo minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most – Híd) v stredu vydal pokyn k obnoveniu prác. Posudzovanie vplyvov stavby na životné prostredie (EIA) sa totiž skončilo a záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia SR nadobudlo právoplatnosť.

Úsek mal byť hotový vlani v lete, dokončiť ho majú o štyri roky

Liptovský úsek D1 mal byť pôvodne hotový vlani v lete, no pre vynútenú zmenu trasy ho Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) predpokladá odovzdať do užívania až v lete 2022. Peniaze Európskej únie na financovanie stavby je možné využiť najneskôr do konca roku 2023.

Stavebné práce na úseku D1 Hubová – Ivachnová museli prerušiť v roku 2015 pre riziko zosuvu svahu nad trasou tunela Čebrať pri jeho západnom portáli. Ako v stredu informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, pokračovanie vo výstavbe v pôvodnej trase by bolo vysoko rizikové a na hraniciach technických možností. Zmena pôvodnej trasy pre nepredvídané prírodné okolnosti si vyžiadala rozsiahle prieskumy a nové posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Raziaci stroj v tuneli Čebrať na stavbe úseku D1 Hubová – Ivachnová. Foto: SITA/Milo Fabian.

Érsek: Využili sme všetky možnosti, ako zrýchliť procesy

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek sa problematickým tunelom Čebrať začal intenzívne zaoberať po nástupe do úradu. „Využili sme všetky možnosti, ako zrýchliť procesy tak, aby sa na tomto úseku obnovila výstavba čo najskôr a aby mohla byť diaľnica dokončená v čo najkratšom čase,“ povedal Érsek. „Dôležité bolo, aby ďalšia výstavba tunela bola bezpečná a vhodná z technického, ekonomického, ako aj environmentálneho hľadiska,“ uviedol minister.

Tunel Čebrať sa predĺži z 2 026 na 3 600 metrov

Stavba D1 Hubová – Ivachnová bude podľa nového variantu dlhá 14 919 metrov, pôvodne mala byť dlhšia o 353 metrov. Dvojrúrový tunel Čebrať sa predĺži z 2 026 na 3 600 metrov, počet mostov na úseku sa zníži z 22 na 19 (budú mať spolu dĺžku 3 893 metrov). Na úseku budú tiež tri križovatky.

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (v strede) na brífingu s médiami. Foto: ndsas.sk.

Cena sa zvýšila na takmer 290 miliónov eur bez DPH

Na stavbe bolo doposiaľ preinvestovaných 77,74 mil. eur. Pôvodná zmluvná cena výstavby diaľnice sa v dôsledku zmien po siedmom dodatku k zmluve o dielo zvýšila z 227,26 mil. eur na aktuálnu sumu 288,79 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (346,55 mil. eur vrátane DPH).

Zhotoviteľom stavby je Združenie Čebrať zložené zo spoločností OHL ŽS, a. s., Brno a Váhostav – SK, a. s. Financovanie je zabezpečené zo zdrojov Kohézneho fondu Európskej únie. Ministerstvo dopravy chce zaslať na Európsku komisiu žiadosť o nenávratný finančný príspevok na tento projekt v budúcom roku.

Primátor Ružžomberka Igor Čombor (vľavo) v debate s protestujúcimi občanmi obce Hrboltová pri východnom portáli tunela Čebrať. Foto: SITA/Milo Fabian.

S razením tunela začali z východného portálu

NDS informovala, že stavbári začali s razením tunela Čebrať z východného portálu a z takto získaného materiálu budú stavať teleso diaľnice. Začali sa aj dokončovacie práce na mostoch. „V dôsledku aktivizácie zosuvného územia v kilometroch 2 – 4 došlo v roku 2016 po rozhodnutí NDS k prerušeniu prác na objektoch v tomto území, ako aj prác na razení tunela Čebrať a ostatných súvisiacich objektoch,“ uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Doposiaľ pokračovali práce na mostných objektoch, ktoré tým neboli dotknuté.

Pohľad na východný portál tunela Čebrať. Foto: SITA/Milo Fabian.

Rozklady oddialili obnovenie prác na úseku

Pre zmenu trasy bolo potrebné nové posudzovanie vplyvov na životné prostredie, nové územné rozhodnutie na zmenu trasy a zmena stavebného povolenia počas výstavby. „Do vydania týchto rozhodnutí nebolo možné stavbu realizovať, nakoľko o vedení novej trasy sa rozhoduje až v záverečnom stanovisku EIA,“ upozornila Michalová.

Zhotoviteľ bol pripravený začať s prácami na pozastavených častiach diaľnice už v apríli, kedy malo záverečné stanovisko nadobudnúť právoplatnosť. Voči rozhodnutiu envirorezortu však boli podané dva rozklady aj napriek tomu, že NDS do záverečného stanoviska zapracovala spolu 159 požiadaviek verejnosti a autorizovaných špecialistov na proces EIA. „Tieto bude NDS a zhotoviteľ počas výstavby akceptovať a realizovať,“ dodala Michalová.

Protestujúci občania Hrboltovej neďaleko východného portálu tunela Čebrať. Foto: SITA/Milo Fabian.
Minister dopravy Arpád Érsek (vľavo) a primátor Ružomberka Igor Čombor. Foto: SITA/Milo Fabian.
Raziaci stroj v tuneli Čebrať. Foto: SITA/Milo Fabian.
Pohľad do jednej z rúr tunela Čebrať. Foto: SITA/Milo Fabian.Foto: SITA/Milo Fabian.

Odporúčané články

NDS: Všetky pozemky pri križovatke D4 a D1 sú vysporiadané Letná zmena cestovného poriadku vlakov začne platiť v nedeľu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: V kauze zmenky vypovedal aj Mika, s obžalovaným Pavlom R. riešil niektoré veci Juhokórejské stíhačky vystrelili varovné výstrely na ruské lietadlo, ktoré narušilo vzdušný priestor krajiny Video: Peter Sagan opísal moment zo stúpania na Tourmalet, ktorý obletel celý svet Návštevy regiónov treba kombinovať s komunikáciou v médiách, tvrdí Danko a šokoval ho Kollár Začarovaný kruh: Produkcia mäsa mení klímu a klíma potom zabíja dobytok Nezamestnanosť pod päť percent má 51 okresov na Slovensku, najmenej ľudí bez práce má Trenčín Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X