Obvinený konateľ D4R7 Construction je na slobode, sudca nevyhovel návrhu prokurátora na jeho väzbu

Default
RZ Ketelec Holice. Foto: D4R7 Construction

Obvineného konateľa spoločnosti D4R7 Construction, s. r. o., hlavného zhotoviteľa úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy, v pondelok prepustil sudca Okresného súdu Bratislava III na slobodu. Podľa informácií spoločnosti tak nevyhovel návrhu prokurátora na jeho väzbu.

Ide o súčasného generálneho riaditeľa D4R7 Construction Nemca Michaela Heerdta, ktorého polícia ešte v piatok 29. mája ráno zadržala. Obvinila ho pre podozrenie z trestného činu ohrozovania a poškodzovania životného prostredia pri výstavbe časti R7 spolu s bývalým vrcholným manažérom spoločnosti, ktorý je občanom Španielska. Heerdt vymenil na čele D4R7 Construction koncom marca Juana Josého Bregela, dovtedy bol jeho zástupcom.

Údajná nelegálna ťažba materiálu

Obaja obvinení sa podľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave mali dopustiť uvedeného skutku v postavení štatutárnych orgánov v súvislosti s realizáciou nelegálnej ťažby materiálu určeného na výstavbu R7 v katastrálnom území obce Dunajská Lužná, časť Jánošíkova, ktorú mali vykonávať bez potrebných povolení orgánov štátnej správy.

„Takouto činnosťou zásadným spôsobom zasiahli do životného prostredia v dotknutej lokalite chráneného územia Žitného ostrova a vystavili viaceré zložky životného prostredia do rizika, ich ohrozenia a vzniku ekologickej ujmy,“ informoval cez víkend zástupca riaditeľa odboru kriminálnej polície KR PZ v Bratislave Milan Maškara vo videu na sociálnej sieti.

Škoda na životnom prostredí

V rámci trestného konania bolo podľa polície vykonané rozsiahle znalecké dokazovanie znalcami z viacerých znaleckých odborov, pričom bola spôsobená škoda na životnom prostredí činnosťou obvinených vo výške 12,54 mil. eur.

Za účelom zabezpečenia náhrady tejto škody spôsobenej majetku SR boli policajtmi pracovnej skupiny D4R7 v súčinnosti s dozorným prokurátorom v rámci vykonaného finančného vyšetrovania zaistené finančné prostriedky vo výške 12,259 mil. eur a rovnako zaistené nehnuteľnosti nachádzajúce sa na území SR.

Policajti pracovnej skupiny kriminálnej polície KR PZ v Bratislave v súčasnosti vyšetrujú celkom deväť trestných vecí v súvislosti s výstavbou D4 a R7, a to v súvislosti s trestnou činnosťou neoprávneného nakladania s odpadmi, ohrozovaním, poškodzovaním životného prostredia, ako i s majetkovou a daňovou trestnou činnosťou.

Vznesenie obvinenia voči spoločnosti

Spoločnosť D4R7 Construction v pondelok ráno informovala, že pre spomínanú vec boli vznesené obvinenia voči jej jednému súčasnému a jednému bývalému konateľovi, jednému zamestnancovi, ako aj spoločnosti samotnej. Tvrdí, že uzatvorila platné nájomné zmluvy s vlastníkmi relevantných pozemkov špecificky za účelom ťažby štrku.

„Preto nemohla byť spôsobená žiadna škoda majiteľom dotknutých pozemkov. Bola im zaplatená dohodnutá odmena za využitie ich pozemkov a títo si ani neuplatňujú žiadne nároky voči D4R7,“ uviedol zhotoviteľ úsekov D4 a R7.

„V súlade so zavedenou lokálnou praxou si D4R7 najala inú slovenskú spoločnosť, aby zabezpečila potrebné povolenia na ťažbu štrku z dotknutých pozemkov. Tá zabezpečila vydanie prvostupňového územného rozhodnutia Okresného úradu Bratislava, ktorým boli práce schválené,“ poznamenala spoločnosť.

Toto prvostupňové rozhodnutie sa podľa nej nestalo právoplatným iba z dôvodu podania opravného prostriedku zo strany starostu Dunajskej lužnej.

„Dôvodom vyhovenia opravnému prostriedku neboli otázky súvisiace s ochranou životného prostredia. Územné konanie pritom dodnes nebolo ukončené,“ informovala D4R7 Construction.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Maškara
Firmy a inštitúcie D4R7 ConstructionPolicajný zbor SR