Obvinený konateľ D4R7 Construction rešpektuje rozhodnutie súdu, ale chce brániť svoju reputáciu

D4R7 - Ketelec - Dunajská Lužná.
Foto: ilustračné, D4R7 Construction

Obvinený generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti D4R7 Construction, s. r. o., Michael Heerdt rešpektuje stanovisko bratislavského krajského súdu o tom, že bude trestne stíhaný na slobode a nie vo väzbe ako požadoval prokurátor.

Zároveň je pripravený plne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní v súvislosti s obvinením pre podozrenie z poškodzovania a ohrozovania životného prostredia v súvislosti s údajnou nelegálnou ťažbou štrku pri výstavbe časti rýchlostnej cesty R7 pri Dunajskej Lužnej.

Stanovisko Heerdta poskytla v pondelok agentúre SITA spoločnosť D4R7 Construction, ktorá je hlavným zhotoviteľom úsekov D4 a R7 v rámci PPP projektu v okolí Bratislavy.

O projekte sa šíria dezinformácie

„Rešpektujem stanovisko krajského súdu a budem plne spolupracovať s príslušnými orgánmi. Tiež som odhodlaný ďalej úspešne brániť svoju bezúhonnosť a dobrú reputáciu,“ vyhlásil Heerdt.

„Napriek tomu, že o projekte D4R7 sa šíri mnoho dezinformácií, chcem každého ubezpečiť, že naše záväzky voči Slovenskej republike, našim dodávateľom, zamestnancom i životnému prostrediu beriem veľmi vážne a preto dielo D4R7 odovzdáme v súlade so zmluvou a všetkými štandardami a zákonmi,“ uviedol Heerdt.

Polícia zadržala Heerdta 29. mája ráno a prepustila na základe rozhodnutia súdu 1. júna. Obvinila ho pre podozrenie z trestného činu ohrozovania a poškodzovania životného prostredia pri výstavbe časti R7 spolu s bývalým vrcholným manažérom spoločnosti, ktorý je občanom Španielska. Heerdt vymenil na čele D4R7 Construction koncom marca Juana Josého Bregela, dovtedy bol jeho zástupcom.

Rozsiahle znalecké dokazovanie

V rámci trestného konania bolo podľa polície vykonané rozsiahle znalecké dokazovanie znalcami z viacerých znaleckých odborov, pričom mala byť spôsobená škoda na životnom prostredí činnosťou obvinených vo výške 12,54 mil. eur.

Obaja obvinení sa podľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave mali dopustiť uvedeného skutku v postavení štatutárnych orgánov v súvislosti s realizáciou nelegálnej ťažby materiálu určeného na výstavbu R7 v katastrálnom území obce Dunajská Lužná, časť Jánošíkova, ktorú mali vykonávať bez potrebných povolení orgánov štátnej správy.

„Takouto činnosťou zásadným spôsobom zasiahli do životného prostredia v dotknutej lokalite chráneného územia Žitného ostrova a vystavili viaceré zložky životného prostredia do rizika, ich ohrozenia a vzniku ekologickej ujmy,“ informoval koncom mája zástupca riaditeľa odboru kriminálnej polície KR PZ v Bratislave Milan Maškara vo videu na sociálnej sieti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael HeerdtMilan Maškara
Firmy a inštitúcie D4R7 Construction