Obyvatelia Jablonice budú opäť protestovať za výstavbu obchvatu, zablokujú hlavný ťah do Česka

Jablonica, obchvat
Aktivisti umiestili na oplotenie pri moste cez rieku Myjava v Jablonici v okrese Senica veľký transparent s nápisom "Jablonica čaká 30 rokov na obchvat. Dokedy ešte?" Dopĺňa ho výzva členom vlády, aby si vyskúšali, ako by sa im žilo, keby okolo ich domov jazdilo 2 000 nákladných áut denne. Transparent, ktorý vidí každý vodič, mal svoju premiéru v Senici. V stredu transparentom vítali prezidenta SR. Jablonica, 27. apríl 2018. Foto: archívne, SITA/Pavol Machovič

JABLONICA 11.júna (WebNoviny.sk) – Protestným zhromaždením sa budú v piatok 14. júna obyvatelia Jablonice dožadovať výstavby cestného obchvatu ich obce.

Súčasťou protestu bude aj zablokovanie dopravy na ceste I/51 v čase od 15:00 do 15:20 prechádzaním cez priechod. Na bezpečnosť premávky bude dohliadať polícia, vodiči tu však musia rátať so zdržaním. Cesta I/51 je hlavným ťahom z Trnavy do Českej republiky.

Reakcia na odpoveď ministerstva

Aktivisti z Jablonice v okrese Senica počas jarných mesiacov zorganizovali petíciu za vybudovanie obchvatu, ktorú podpísalo viac ako 1 200 ľudí. Zvolané protestné zhromaždenie je reakciou na odpoveď ministerstva dopravy, podľa ktorého nie je obchvat Jablonice medzi prioritami Slovenskej správy ciest.

Zvolávateľ protestného zhromaždenia Erik Zámečník informoval, že ak by piatková krátka blokáda cesty nepomohla, Jabloničania budú organizovať ďalšie a časovo dlhšie blokády.

Prioritou je obchvat Senice

Z oznámenia ministerstva dopravy a výstavby o vybavení petície za obchvat Jablonice vyplynulo, že štúdia realizovateľnosti nepreukázala opodstatnenosť jeho výstavby.

Ministerstvo v odpovedi na petíciu uvádza, že meraná intenzita dopravy v tejto obci v okrese Senica dosahuje 6 280 – 7 470 vozidiel za 24 hodín, z toho menej ako 1 700 vozidiel nad 3,5 tony, čo v súčasnosti predstavuje vyhovujúcu funkčnú úroveň.

Rezort dodáva, že zo štúdie realizovateľnosti vzišlo odporučenie na výstavbu obchvatu až v dlhodobom výhľade, pričom prioritou na tomto ťahu je obchvat susedného okresného mesta Senica. Aktivisti si robili vlastný monitoring intenzity dopravy, z ktorého im vyšli iné čísla o počte vozidiel.

Agentúra SITA v súvislosti s ohláseným verejným zhromaždením oslovila aj Slovenskú správu ciest, ktorá je správcom cesty I/51.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR