Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protest, Jablonica
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad na občanov obce Jablonica počas blokády cesty I/51 v rámci protestného zhromaždenia za výstavbu cestného obchvatu v Jablonici. Jablonica, 14. jún 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský
14. 06. 2019 16:55 Cestná dopravaJablonica od NasaDoprava.skSITA

Foto: Dopravu v Jablonici zastavila polícia, obyvatelia protestovali za obchvat obce (aktualizované)

  • aktualizované 14. júna, 16:55

JABLONICA 14. júna (WebNoviny.sk) – Neustálym prechádzaním cez priechod pre chodcov plánovali v piatok popoludní zablokovať na dvadsať minút dopravu na ceste I/51 obyvatelia Jablonice v okrese Senica. Napokon namiesto nich dopravu zastavili policajti.

Jabloničania sa protestom chcú domôcť výstavby obchvatu ich obce. Vedie cez ňu cesta, ktorá spája Trnavu so Senicou a hranicou s Českou republikou.

Prioritou je obchvat Senice

Zo stanoviska ministerstva dopravy k ich petícii vyplýva, že štúdia realizovateľnosti nepreukázala opodstatnenosť obchvatu, prioritou pre rezort je obchvat neďalekej Senice.

Starosta Jablonice Silvester Nestarec tvrdí, že kto napísal takéto vyjadrenie, zrejme ani v Jablonici nebol. „To, že je uprednostnená Senica rešpektujeme a držíme palce. Ale naším cieľom je, aby sa oba projekty spojili, pretože veľa vecí by sa dalo robiť spoločne, napríklad výkup pozemkov alebo verejné obstarávanie. Náš cieľ je, aby mala obchvat aj Senica, aj Jablonica,“ povedal Nestarec.

Protest, Jablonica
Polícia dohliada na bezpečnosť premávky počas blokády cesty I/51 v rámci protestného zhromaždenia za výstavbu cestného obchvatu v Jablonici. Jablonica, 14. jún 2019.Foto: SITA/Martin Medňanský

Podľa jeho názoru by bolo racionálne, keby oba obchvaty boli jednou stavbou. Starosta, ako aj ďalší obyvatelia na mieste protestu vyjadrili názor, že v prvej fáze by bolo potrebné čo najskôr riešiť úzky most a zvlnený povrch vozovky frekventovanej cesty cez dedinu.

Keďže policajti zastavili dopravu ďaleko od miesta protestu, k mnohým vodičom v kolónach sa ani nedostali lístočky od aktivistov, v ktorých vysvetľovali dôvody zastavenia premávky. Okrem popisu problému s dopravou boli na lístočkoch aj telefonické kontakty do kancelárie ministra dopravy, jeho štátneho tajomníka, ďalej na Slovenskú správu ciest a do kancelárie jej generálneho riaditeľa.

Angažuje sa v strane Spolu

Piatkový protest prebehol pokojne a bez konfliktov. Podľa jedného z jeho organizátorov Erika Zámečníka budú v budúcnosti protesty spojené so zablokovaním dopravy pokračovať. Žiadny ďalší termín však určený zatiaľ nebol.

Zámečník sa začína angažovať v politickej strane Spolu, ak by to však podľa jeho vyjadrenia malo byť prekážkou, z iniciatívy za obchvat Jablonice odstúpi a prenechá miesto niekomu inému.

Ministerstvo v odpovedi na petíciu za obchvat Jablonice uviedlo, že meraná intenzita dopravy v tejto obci v okrese Senica dosahuje 6 280 až 7 470 vozidiel za 24 hodín, z toho menej ako 1 700 vozidiel nad 3,5 tony, čo v súčasnosti predstavuje vyhovujúcu funkčnú úroveň.

Rezort dodáva, že zo štúdie realizovateľnosti vzišlo odporučenie na výstavbu obchvatu až v dlhodobom výhľade, pričom prioritou na tomto ťahu je obchvat susedného okresného mesta Senica.

Odporúčané články

Obyvatelia Jablonice v polovici júna zablokujú dopravu Aktivisti v Jablonici hrozia zablokovaním dopravy, ak nedostanú prísľub obchvatu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X