Očakávali sme iný prístup k železniciam, odborári napísali list Matovičovi, Kollárovi a Doležalovi

železnice, vlak, rušňovodič
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian

Na zabezpečenie dostatočných financií pre železničný sektor v rámci budúcoročného štátneho rozpočtu vyzvali poslancov parlamentu zástupcovia Odborového združenia železničiarov, Federácie strojvodcov Slovenskej republiky a Odborovej asociácie výpravcov a dispečerov.

Európsky rok železníc

Podľa odborárov je nevyhnutné, aby železnice dostali viac peňazí, aby sa zaistila pre občanov doprava, ktorá im zabezpečí potrebnú mobilitu so zohľadnením záťaží na životné prostredie.

O svojich požiadavkách informovali v otvorenom liste aj predsedu vlády Igora Matoviča, predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala.

„Rok 2021 bude Európskym rokom železníc. Železničná doprava má zohrávať hlavnú úlohu v budúcom európskom systéme mobility,“ upozornili odborové združenia. Zároveň vyjadrili obavy o napĺňanie tohto cieľa na Slovensku.

Prvýkrát v histórii Slovenska totiž podľa nich schválila vláda zákon o štátnom rozpočte bez toho, aby bol najprv prerokovaný v tripartite. Sú presvedčení, že návrh štátneho rozpočtu neodzrkadľuje Programové vyhlásenie vlády z 30. apríla 2020.

Primárny dopravný prvok

To ohľadom železníc uvádza, že kabinet posilní železnicu ako primárny dopravný prvok v systéme dopravy vo verejnom záujme tak, aby sa postupne zmenila na nosnú časť dopravného systému verejnej osobnej dopravy, a vláda bude presadzovať aj zaistenie dostatočnej kapacity pre rozvoj nákladnej dopravy na železnici.

„Návrh štátneho rozpočtu prideľuje železničnému sektoru prostriedky, ktoré nepostačujú ani na zabezpečenie základných potrieb, nie ešte na akýkoľvek rozvoj, o ktorom pojednáva Programové vyhlásenie vlády SR. Príchodom novej vlády sme očakávali iný prístup k železniciam. Pri čítaní Programového vyhlásenia vlády sme nadobudli dojem, že po dlhých rokoch železničná doprava nadobudne postavenie, ktoré jej prináleží. Dúfali sme, že prijaté programové vyhlásenie nie sú len frázy a prázdne sľuby. Ale prostriedky, ktoré sú pridelené v návrhu štátneho rozpočtu, v nás vzbudzujú obavy, že sa asi mýlime,“ zdôraznil predseda Odborového združenia železničiarov, najväčšieho odborového združenia pôsobiaceho v železničnom sektore, František Zaparanik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIgor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina