Od januára zavádzajú v susednom Česku elektronické diaľničné známky. Koľko budú stáť a kde si ich kúpiť?

Auto, diaľnica, cesta
U našich západných susedoch od budúceho roku zavádzajú elektronické diaľničné známky. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pri využívaní českých diaľnic nastane od januára 2021 aj pre slovenských motoristov zmena. U našich západných susedov od budúceho roku totiž zavádzajú elektronické diaľničné známky. Po rokoch tak aj tu vodiči budú môcť zabudnúť na vylepovanie papierových vinet na čelné sklá svojich áut.

Zavedenie elektronických diaľničných známok podľa štátneho fondu výrazne zníži celkové náklady na spoplatnenie diaľnic. Už nebude treba totiž platiť za tlač ani distribúciu papierových kupónov.

Prechodom na systém elektronickej známky predpokladáme úsporu vyše 100 miliónov korún ročne,“ informoval Filip Hlušička z tlačového oddelenia ministerstva dopravy.

Rezort si od elektronických známok sľubuje zvýšenie príjmov z diaľničných poplatkov o 220 miliónov českých korún ročne a zároveň zníženie prevádzkových nákladov o 120 miliónov korún.

Lacnejšie diaľničné známky nebudú

Motoristom to však neprinesie lacnejšie diaľničné známky. Platí totiž naďalej, že česká ročná diaľničná známka bude pre osobné automobily do 3,5 tony stáť 1 500 českých korún (57,35 eur), tridsaťdňová známka vyjde na 440 korún (16,82 eur) a desaťdňové na 310 korún (11,85 eur).

Novinkou pre vodičov bude kategória určená pre ekologické autá, kde je cena ročnej diaľničnej známky 750 korún. To znamená, že ak máte eko vozidlo, za ročné využívanie českých diaľnic zaplatíte oproti klasickému autu len polovičnú sumu.

Tridsaťdňová diaľničná známka bude stáť 220 korún a desaťdňové 155 korún. Tieto ceny sa týkajú aj vozidiel s pohonom na zemný plyn alebo biometánu. Ak však máte auto na LPG, na lacnejšiu diaľničnú známku zabudnite. Budete musieť zaplatiť štandardnú sumu.

Automobily oslobodené od poplatku

České diaľnice budú môcť bezplatne využívať viaceré typy vozidiel. Od spoplatnenia budú úplne oslobodené automobily, ktoré sú poháňané elektrinou. Pravda, tieto autá musia mať pridelenú špeciálnu poznávaciu značku. Okrem batériových a vodíkových elektromobilov sa to týka aj plug-in hybridov s emisiami CO2 pod 50 g / km. Oslobodenie sa týka aj elektromobilov alebo vozidiel, ktoré produkujú emisie oxidu uhličitého len do 50 g / km, registrované v zahraničí.

Platnosť  Štandardná cena Eko cena
1 rok 1500 CZK 750 CZK
30 dní 440 CZK 220 CZK
10 dní 310 CZK 155 CZK

Výnimka platí tiež pre historické vozidlá s prideleným zvláštnym evidenčným číslom a preukazom historického vozidla. Od poplatku budú oslobodené aj vozidlá prepravujúce držiteľa preukazu ZŤP alebo ZŤP / P. Držiteľ takého preukazu však bude musieť byť vo vozidle prítomný a v prípade cestnej kontroly sa musí preukazom aj preukázať.

Potrebné vyplniť formulár

Oslobodené sú taktiež autá slúžiace na prepravu nezaopatrených detí, ktoré sú liečené pre ochorenie zhubným nádorom alebo hemoblastózou. Ak vás zastavia policajti, budete musieť predložiť lekársku správu alebo iné osvedčenie od zdravotníckeho zariadenia.

Od spoplatnenia českých diaľnic sú ušetrení aj vlastníci či užívatelia elektromobilov bez zvláštnej poznávacej značky a vozidlá prevádzkované domovmi pre osobami so zdravotným postihnutím. Samozrejme, autá majú slúžiť k prevozu týchto osôb.

V tomto prípade je však treba vyplniť formulár na stránke eDálnice.cz a poslať do určenej webovej dátovej schránky alebo e-mailom na adresu epodatelna@edalnice.cz. Treťou možnosťou je zaslať formulár v tlačenej podobe s úradne potvrdeným podpisom na adresu Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry.

Dokedy platia klasické ročné známky?

Ak máte v pláne cestovať po českých diaľniciach už začiatkom januára, nemusíte sa stresovať. Klasická ročná diaľničná známka totiž bude platiť až do 31. januára 2021.

A ako bude prebiehať kúpa elektronickej diaľničnej známky? Podobným spôsobom ako na Slovensku. Najprv si vyberiete príslušnú diaľničnú známku na webe a po zaplatení dostanete fyzické alebo e-mailové potvrdenie o nákupe.

Dátum, kedy dostanete potvrdenie o zaplatení, určuje začiatok platnosti diaľničnej známky. Pri konci platnosti elektronickej diaľničnej známky taktiež platí, že je to v uvedený deň v 23 hodín, 59 minút a 59 sekúnd.

Inými slovami, ak zaplatíte známku online bankovým prevodom, môžete spoplatnené úseky používať až po doručení potvrdenia o uhradení poplatku. Samozrejme, môžete si známku kúpiť aj dopredu. Netreba však zabúdať stanoviť si deň, od kedy má známka platiť.

Známky budú k dispozícii aj v kioskoch

Elektronické diaľničné známky budú naďalej k dispozícii v kamenných predajniach, v tzv. Samoobslužných kioskoch. Nájdete ich najmä v pohraničných oblastiach pri vjazde na spoplatnený úsek diaľnice. Môžete si ich však kúpiť aj cez internet v na to určených e-shopoch. Tie budú dostupné už od 1. decembra 2020 aj cez mobily.

Vyberiete si dĺžku platnosti elektronickej diaľničnej známky a jej začiatok, následne vyplníte poznávaciu značku vozidla. Samozrejme, ak máte nárok, nezabudnite si uplatniť aj zľavu. Nakoniec zaplatíte a potom už len počkáte na potvrdenie o zaplatení, ktoré príde na váš e-mail.

Výhodu pri online nákupe je, že ak sa pomýlite, máte ešte 15 minút na opravu chybných údajov. Praktickou možnosťou je aj nastavenie upozornenia, ktorá vás upozorní na končiacu platnosť zakúpeného kupónu.

Kontrolovať sa budú aj e-známky

Zavedenie elektronických diaľničných známok v Českej republike neznamená koniec ich kontroly. Budú pod dohľadom polície alebo colnej správy prostredníctvom hliadkových vozidiel, ktoré budú vybavené kamerovým systémom na rozpoznávanie ŠPZ, alebo pomocou vzdialeného pripojenia ku kontrolným bránam či kontrolou na odpočinkových miestach a parkoviskách.

Riskovať a cestovať bez zakúpenia elektornickej diaľničnej známky sa neoplatí. Motoristom, ktorí nezaplatia za e-známku, totiž hrozí pokuta vo výške 20-tisíc českých korún. Ešte vyšší peňažní trest, a to až 100-tisíc českých korún hrozí tým, ktorí neoprávnene využívajú zadarmo české diaľnice.

Niektoré úseky diaľníc môžu byť oslobodené od spoplatnenia. Tieto úseky budú vyznačené tabuľkou: „Bez časového poplatku“, prípadne „Bez časového poplatku a mýta“. Väčšinou sa jedná o diaľničné obchvaty miest.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip Hlušička