Odborári Dopravného podniku mesta Košice ukončili štrajkovú pohotovosť

Električka
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

Odborárske organizácie pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) oznámili listom vedeniu mesta Košice, že sa po štyroch mesiacoch rozhodli ukončiť svoju štrajkovú pohotovosť, ktorú vyhlásili ešte 11. marca. V tlačovej správe o tom informoval Magistrát mesta Košice.

Ústretový krok odborárov

Primátor mesta Jaroslav Polaček ocenil ústretový krok odborárov a verí, že prehĺbi ich ďalšiu vzájomnú spoluprácu.

„Teší ma, že odborári týmto oznámením o zrušení štrajkovej pohotovosti zobrali pozitívne viaceré kroky, ktoré sme pre nich v uplynulých týždňoch pripravili. Verím, že zamestnanci a ich rodiny ocenia, že sme od 1. júla zvýšili mzdy v DPMK priemerne o osem percent, pričom u pracovníkov údržby dosiahlo toto zvýšenie až 14 percent,“ uviedol Polaček.

Vyššie platy o 50 až 100 eur

Ako ďalej Polaček dodal, pre DPMK tento rok mesto vyčlenilo 24 miliónov eur, kým v minulosti to bolo v priemere len 16 až 18 miliónov eur ročne. Odborári vstúpili do štrajkovej pohotovosti 11. marca, a 9. a 22. mája po neúspešnom rokovaní s vedením podniku aj do ostrých štrajkov.

Vyhlásenie štrajku zdôvodnili naplnením hospodárskych a sociálnych záujmov zamestnancov, ktoré malo nastať ich 10-percentným nárastom platov v tomto roku a o ďalších osem percent od začiatku roka 2020. Vedenie mesta sa nakoniec 1. júla s odborármi dohodlo na zvýšení miezd v priemer o 50 až 100 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Polaček
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice