Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
||
Foto: dpmp.sk.
27. 05. 2019 5:23 Cestná doprava Marek elias.jpg od SITA

Odborári sa s vedením Dopravného podniku mesta Prešov stále nedohodli, hrozba štrajku trvá

Odborári na jeho vyhlásenie už majú aj dostatok podpisov od zamestnancov.

Ani ďalšie kolo rokovaní o zvýšení mzdových taríf a ďalších bodoch podnikovej kolektívnej zmluvy v Dopravnom podniku mesta Prešov (DPMP) neprinieslo dohodu medzi zamestnávateľom a odbormi. Hrozba ostrého štrajku tak naďalej trvá. Odborári na jeho vyhlásenie už majú aj dostatok podpisov od zamestnancov.

Zástupcovia zamestnancov pôvodne požadovali zvýšenie tarifných miezd o jedno euro za odpracovanú hodinu. Na piatkovom rokovaní obe strany prejednávali návrh vypracovaný sprostredkovateľom. Ten navrhol navýšenie miezd o 40 centov od 1. mája a o rovnakú sumu od budúceho roka.

„Vedenie podniku nám nevedelo garantovať 40 centov od nového roka. Garantovať vedeli iba to, že to dajú do návrhu na mestské zastupiteľstvo. No nevedia, ako poslanci budú hlasovať,“ informoval agentúru SITA o výsledkoch rokovania predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPMP Daniel Straka.

Snaha bola

Podľa riaditeľa DPMP Petra Janusa bolo predstavenstvo ústretové, no k dohode napriek tomu neprišlo.

„Predložilo reálne ponuky s tým, že sme sa dokonca vrátili aj k pôvodnej požiadavke odborov o zvýšenie o jedno euro, ktorá bola upravená tak, že od 1. júla by sa suma zvýšila o 70 centov a od 1. januára o 30 centov na hodinu,“ reagoval riaditeľ DPMP Peter Janus.

„Samozrejme, predstavenstvo o tom nemôže rozhodnúť. To je vec, ktorá zasiahne mestský rozpočet. Ponúkli sme preto, že to predložíme na mestské zastupiteľstvo. Zasadnutie bude 19. júna, aby sa v rámci rozpočtového provizória upravila výška úhrady za služby vo verejnom záujme. Na základe toho by mohlo dôjsť k podpisu dodatku od 1. júla. Ani toto však neprijali a sú pravdepodobne odhodlaní štrajkovať,“ zhrnul Janus.

Už predtým avizoval, že požiadavky odborárov by si vyžiadali navýšenie rozpočtu zhruba o 800-tisíc až milión eur. Toľko nie je v možnostiach spoločnosti a bez rozpočtového opatrenia mesta tieto požiadavky nevedia splniť.

Štrajk zatiaľ nevyhlásili

Ako dodal Straka, o ostrom štrajku výbor zatiaľ nerozhodol, hoci aktuálne už na to má k dispozícii dostatok podpisov zamestnancov. „Potrebných je 160 podpisov, aktuálne ich máme 223. Čiže viac ako dve tretiny zamestnancov súhlasia, že vstúpia do prípadného ostrého štrajku,“ konkretizoval.

Podniková kolektívna zmluva v DPMP, a.s. sa týka všetkých 322 zamestnancov, z ktorých je približne 190 vodičov. Uzatvorená bola 1. januára 2014 a je platná do 31. decembra 2020. Zamestnanci vstúpili do štrajkovej pohotovosti začiatkom apríla. Naposledy boli zamestnanci DPMP v štrajkovej pohotovosti pred piatimi rokmi.

Jediným akcionárom DPMP, a.s., je mesto Prešov. Dopravný podnik v dvoch trakciách – autobusovej a trolejbusovej, ročne najazdí takmer päť miliónov kilometrov. Každoročne prepraví viac ako 30 miliónov cestujúcich. Tržby z MHD za rok 2018 dosiahli 4,1 mil. eur.

K téme

V Prešove štrajkujú zamestnanci DPMP V Košiciach pozastavili štrajky, v Prešove zasadal krízový štáb

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou Teplé počasie sa končí, prudké ochladenie prinesie na Slovensko mrazy a na hory sneh Foto: Výbor vypočúval kandidátov na ústavných sudcov, do parlamentu posunul všetkých záujemcov Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X