Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
železnice - trať
Ilustračné foto: pixabay.com.
9. 02. 2017 16:28 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

Odbory v rámci kolektívneho vyjednávania s vedením ŽSR predložili nový návrh na zvýšenie miezd

Odborové organizácie v Železniciach Slovenskej republiky žiadajú nárast miezd o 6 % pre tarifné triedy 1 až 13 a o 4 % pre tarifné triedy 14 až 20 pri zachovaní objemu prémií ako v minulom roku s platnosťou od 1. februára 2017.

Odborové organizácie v rámci kolektívneho vyjednávania s vedením Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) vo štvrtok predložili nový návrh na zvýšenie miezd. Žiadajú nárast miezd o 6 % pre tarifné triedy 1 až 13 a o 4 % pre tarifné triedy 14 až 20 pri zachovaní objemu prémií ako v minulom roku s platnosťou od 1. februára 2017. Odbory v ŽSR sú od 22. decembra 2016 v štrajkovej pohotovosti a pôvodne chceli zvýšenie miezd o 6 %, čiže o 43,2 eura a zachovanie objemu prémií z minulého roku pre všetkých zamestnancov.

„ŽSR trvajú na svojom návrhu zvýšiť všetkým zamestnancom zmluvnú mzdu o 30 eur (o 4,7 %), čo je zo strany zamestnávateľa celkovo už piaty návrh na zvýšenie tarifných miezd, a zachovanie objemu prémií z roku 2016 pre vybrané typové pozície zamestnancov v prevádzke,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Tento návrh si vyžiada zvýšenie osobných nákladov oproti plánu v objeme 8,9 mil. eur za rok.

Vo vyjednávaní ŽSR a odborov zostávajú otvorené tri body

Kolektívne vyjednávanie medzi vedením ŽSR a dvanástimi odborovými organizáciami pokračovalo vo štvrtok druhým kolom pred sprostredkovateľom. Z troch bodov, ktoré stále ostávajú otvorené, obe strany dospeli v jednom bode ku kompromisu, v druhom sa napriek novému návrhu zo strany ŽSR zatiaľ nezhodli. V najdôležitejšom bode, otázke nárastu miezd, zástupcovia odborových organizácií prišli so spomínaným novým návrhom.

„Rokovanie bolo vecné a slušné, každá zo strán predložila svoje argumenty. Posledný návrh odborových organizácií musíme podrobne rozobrať, prepočítať, čo to znamená pre ŽSR v celkovom finančnom vyjadrení,“ povedal generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy. „Až potom budeme vedieť k tomuto návrhu zaujať stanovisko,“ dodal s tým, že verí, že rokovania napokon prinesú kompromisné riešenie, prijateľné pre obe strany.

Ďalšie spoločné rokovanie pred sprostredkovateľom bude pokračovať budúci týždeň. Počas 30 dní vyjednávania pred sprostredkovateľom, ktorého určilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, by mali obe strany dospieť k spoločnému riešeniu, lehotu je možné so súhlasom oboch strán predĺžiť. Odborové organizácie sa musia počas tejto doby zdržať štrajku, ako aj akýchkoľvek výziev, či petícií o príprave štrajku.

Odporúčané články

Železnice upozorňujú na viaceré výluky Odborári sa s vedením Dopravného podniku mesta Prešov stále nedohodli, hrozba štrajku trvá

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X