Okrem nového efektívneho a férového mýta, musím aj NDS-ke zabezpečiť príjem, povedal Doležal (video)

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: SITA/Andrea Mezeiová

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) by mala zverejniť výsledky opätovného vyhodnotenia ponúk v tendri na vybudovanie nového elektronického mýtneho systému budúci týždeň. Minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom vo štvrtok informoval v prvom novoročnom vysielaní na sociálnej sieti.

Druhá súťaž na mýtne služby

Následne bude bežať právoplatnosť tohto vyhodnotenia ponúk. A takisto medzi sviatkami sme spustili druhú súťaž na mýtne služby,“ povedal rezortný šéf.

Diaľničiari museli ponuky v mýtnom tendri, trvajúcom cez dva roky, znovu vyhodnotiť podľa rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) na základe námietok proti pôvodnému vyhodnoteniu ponúk.

Doležal označil za prioritu čo najskoršie zavedenie Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS).

Podpísali dvoch poskytovateľov

Podpísali sme zatiaľ dvoch poskytovateľov EETS – Telepass a Toll4Europe, mal by nasledovať Eurowag,“ uviedol minister.

Pripomenul, že čím viac cestných dopravcov a čím skôr prejde na medzinárodný mýtny systém, o to rýchlejšie a viac budú klesať náklady na prevádzku domáceho mýtneho systému.

Cieľ je stále pod 20 percentami priemerných nákladov v roku 2023. To stále platí a to je našim hlavným cieľom,“ potvrdil v spojitosti s mýtnym systémom Doležal.

Férové a efektívne

NDS podľa centrálneho registra uzavrela s talianskym Telepassom zatiaľ len predbežnú zmluvu o budúcej zmluve a dohodu o mlčanlivosti v súvislosti s uvedenou službou, s nemeckým Toll4Europe podpísala zatiaľ iba dohodu o mlčanlivosti. Diaľničiari zatiaľ neuzatvorili žiadne zmluvy s ďalšími avizovanými záujemcami o poskytovanie európskeho mýta ako sú českí Eurowag a ITIS Holding, či nemecký Tolltickets alebo francúzsky TotalEnergies.

Minister tvrdí, že v súvislosti s mýtom sa snažia robiť všetko transparentne a so zámerom, aby mýto bolo pre autodopravcov férové a pre NDS a Slovensko efektívne.

Téme sa venujú nadštandardne

Téme mýta sa venujeme veľmi vysoko nadštandardne,“ podotkol Doležal s tým, že požadované dokumenty zverejnia, až keď budú môcť. Ako príklad uviedol znalecký posudok na cenu za odkúpenie tzv. mýtnych brán, teda kontrolného systému.

Sme v rokovaní so SkyToll-om. Nemôžeme zverejniť niečo, čo by nám rokovanie sťažilo a spravilo ho úplne zbytočným,“ upozornil minister.

Znalecký posudok aj cenu odkúpenia, ak bude, podľa neho zverejnia v správnom čase, keď to bude možné a nebude to ohrozovať rokovanie.

Zabezpečiť NDS-ke príjem

K predĺženiu zmluvy so SkyToll-om o výbere mýta o rok rezortný šéf poznamenal, že keby na Nový rok skončil, boli by sme bez výberu mýta.

Okrem toho, že mám za úlohu vysúťažiť nové mýto, ktoré má byť efektívne a férové, mám aj NDS-ke zabezpečiť príjem z mýta. Nehovoriac o tom, že podľa európskej legislatívy nemôžeme nemať mýto,“ vysvetlil Doležal.

„Nemali sme inú možnosť“

Keby výber mýta pre motorové vozidlá nad 3,5 tony dočasne nahradil systém diaľničných známok, výber mýta by bol podľa ministra neefektívny. Predĺženie zmluvy označil pre Slovensko ako najefektívnejšie a najlepšie možné riešenie.

Nemali sme inú možnosť. Nás netrápil SkyToll, nás trápilo, že nákladovosť bola 48 percent. Povedal som, že som ochotný predĺžiť na dobu nevyhnutnú so SkyToll-om iba vtedy, keď náklady budú významne nižšie a tie majú byť pod 20 percentami,“ dodal Doležal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie EurowagITIS HoldingNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)SkyTollTelepassTollticketsTotalEnergiesÚVO Úrad pre verejné obstarávanie