Oživenie leteckej prepravy sa tak skoro neočakáva, zo Slovenska sa lieta minimálne

Koronavírus, cestovanie, lietadlo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu výrazne zasiahli oblasť letectva, najmä pravidelnú a nepravidelnú obchodnú leteckú dopravu. Od marca 2020 značne poklesli prevádzkové výkony najmä v osobnej leteckej doprave letiskových spoločností.

Týka sa to aj počtu odbavených cestujúcich. Tento pokles v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 predstavuje viac ako 90 percent.

Nákladná doprava až tak neutrpela

Ako ďalej informoval agentúru SITA Ivan Rudolf, poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu, v prípade nákladnej leteckej dopravy až taký pokles prepravných výkonov nenastal, skôr naopak.

V poslednom období sa zvyšuje množstvo leteckého nákladu hlavne v spojitosti so zdravotníckym materiálom, ochrannými pomôckami či zvýšeným množstvom objednávok v elektronických obchodoch.

Ministerstvo dopravy a výstavby neočakáva oživenie leteckej dopravy v krátkom časovom horizonte.

Keďže ďalší vývoj v leteckej doprave je úzko previazaný so situáciou na medzinárodnej úrovni a aktuálne sa nevie, ako sa bude vyvíjať epidemiologická situácia na Slovensku i v Európe, podľa rezortu nie je možné hovoriť o konkrétnych záveroch.

Záujem sa nezvyšuje

„Už dnes je však zrejmé, že celý segment leteckej dopravy je vplyvom pandémie COVID-19 veľmi výrazne zasiahnutý,“ dodal Ivan Rudolf.

Rezort dopravy a výstavby eviduje, že aj napriek snahe leteckých dopravcov, ktorí prijímajú aj vlastné opatrenia, napríklad zníženie počtu sedadiel na predaj, zastavenie predaja jedál a nápojov na palube lietadla, nedochádza k zvyšovaniu záujmu o cestovanie leteckou dopravou.

Z tohto dôvodu leteckí dopravcovia obmedzujú ponuku letov, aj ich frekvenciu. Kríza negatívne vplýva i na fungovanie letiskových spoločností ako prevádzkovateľov medzinárodných verejných letísk a tiež leteckých dopravcov.

„Čo sa týka leteckých dopravcov vo vzťahu k Slovensku, niektorí svoje lety úplne zrušili, ako napríklad Pobeda Airlines, FlyDubai, ČSA či LOT, iní ich výrazne obmedzili. Tak konali napríklad Ryanair, Wizz Air alebo Austrian Airlines,“ dodáva Ivan Rudolf s tým, že z Bratislavy sa udržiava iba minimum letov do Veľkej Británie a Írska, z Košíc do Rakúska a Veľkej Británie.

Letecké spoločnosti majú straty

Všetky ostatné pravidelné lety boli prerušené, pričom v najbližšej dobe podľa rezortu dopravy nemožno očakávať ani ich skoré obnovenie.

V dôsledku nielen už zrušeného zákazu vykonávania určených civilných letov (prílety na územie SR), ale aj z dôvodu nezáujmu verejnosti o využívanie obchodnej leteckej dopravy dochádza k značnej strate príjmov letiskových spoločností.

Aj preto schválila vláda a následne parlament návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, aby bolo možné týmto spoločnostiam poskytnúť určitú kompenzáciu vo forme príspevku.

To bude možné až na základe schválenej schémy pomoci, ktorá je predmetom posudzovania Európskou komisiou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Rudolf