A.P. Moller-Maersk sa rozdeľuje na dve samostatné firmy

Dánska prepravná a ropná skupina A.P. Moller-Maersk v záverečnom kvartáli minulého roka dosiahla zisk na úrovni 386 mil. USD. Ilustračné foto: pixabay.com.

Jednu firmu bude tvoriť divízia transportu a logistiky, ktorá zahrnie aj podnikanie v oblasti lodnej a kontajnerovej dopravy. Druhá firma sa sústredí na ťažbu ropy a prepravu tankermi.

Dánsky konglomerát A.P. Moller-Maersk rozdeľuje svoje podnikanie v kontajnerovej preprave a ťažbe ropy na dve samostatné spoločnosti. Firma vo štvrtok informovala, že jej divízia transportu a logistiky zahrnie aj podnikanie v oblasti lodnej a kontajnerovej dopravy a do divízie energetiky bude patriť ťažba ropy a preprava tankermi. Zisky a tržby spoločnosti A.P. Moller-Maersk v posledných rokoch výrazne klesli v dôsledku oslabenia globálnych trhov s energiami a objemov obchodu.

Hodnota dvoch nových firiem je 204 milárd dánskych korún

Spoločnosť síce nezverejnila odhadovanú hodnotu dvoch nových firiem, ale podľa spoločnosti FactSet, ktorá je poskytovateľom finančných údajov, je jej celková trhová kapitalizácia 204 mld. dánskych korún (DKK). Hlavná prepravná divízia, Maersk Line, je najväčšou firmou svojho druhu na svete. Táto divízia generuje 58 percent celkových príjmov konglomerátu, ktoré vlani boli v sume 271 mld. DKK. Maersk Oil generuje 14 percent príjmov.

Konglomerát A.P. Moller-Maersk je najväčšou dánskou spoločnosťou, ktorá zamestnáva približne 89 tis. ľudí a má aktivity vo vyše 130 krajinách. Cena akcií A.P. Moller-Maersk vo štvrtok dopoludnia posilnila o jedno percento na úroveň 10 010 DKK za kus.

(1 EUR = 7,4546 DKK)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom