Pandémia obrala autobusových dopravcov o veľkú časť tržieb, zároveň sa zvýšili náklady

Autobus, vodič
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pandémia koronavírusu spôsobila v autobusovej doprave pokles tržieb o 20 až 40 % a zvýšené náklady na dezinfekcie, ochranné prostriedky, informácie k verejnosti, či výpadky zamestnancov.

Informoval o tom prezident Zväzu autobusovej dopravy (ZAD) Peter Sádovský s tým, že štát ponechal finančné kompenzácie na samosprávy, takže jednoduchšiu situáciu majú autobusoví dopravcovia zabezpečujúci služby vo verejnom záujme na objednávku samosprávnych krajov.

Dobrá komunikácia sa nepretavila do výsledkov

Ako upozornil na medzinárodnej konferencii Verejná osobná doprava 2021 v Bratislave, komerčná doprava sa ocitla v nezávideniahodnom stave, pretože parametre pre pomoc vo verejnej doprave žiadna z veľkých firiem v tomto sektore autobusovej dopravy nesplnila. Autobusoví dopravcovia podľa prezidenta ZAD potrebujú riešiť mnoho tém s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, komunikácia s ním je síce dobrá, ale zatiaľ sa nepretavila do výsledkov. Sádovský opätovne pripomenul problematiku dlhodobého nedostatku vodičov, tvrdí, že je najvyšší čas začať vychovávať novú generáciu vodičov a nabrať odvahu na zlepšenie prístupu k tomuto povolaniu v prospech mladších vodičov a tiež zjednodušiť príjem cudzincov.

Hovorkyňa spoločnosti Bratislavská integrovaná doprava, a. s., (BID) Eva Vozárová priblížila, že konferencia, ktorej generálnym partnerom je ZAD, sa venovala aktuálnym témam, ale poukázala aj na smery, kam by sa odvetvie verejnej dopravy malo uberať.

Zlepšenie v bratislavskej prímestskej doprave

Hovorilo sa o zdieľanej mobilite, ekologizácii, význame a potenciáli integrovaných dopravných systémov, ako aj tendroch vo verejnej doprave v súvislosti s výberom nového autobusového dopravcu v Bratislavskom kraji či o vplyve covidovej situácie na verejnú dopravu.

Cestujúci v prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom kraji môžu podľa BID očakávať vylepšené cestovné poriadky, zavedenie nočných regionálnych spojov, zlepšenie nadväznosti medzi jednotlivými spojmi, ale aj zmenu charakteru všetkých zastávok v regióne, ktoré budú po novom na znamenie. Vizuálnou zmenou postupne prejdú zastávky a cestovné poriadky dostanú nový prehľadnejší vizuál, identický s cestovnými poriadkami bratislavskej MHD.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva VozárováPeter Sádovský
Firmy a inštitúcie Bratislavská integrovaná dopravaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZAD Zväz autobusovej dopravy