Patrik Horný z vedenia Železničnej spoločnosti Slovensko odchádza do Českých dráh

ZSSK - Patrik Horný
Podpredseda predstavenstva ZSSK Patrik Horný. Foto: SITA/Milo Fabian.

Podpredseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko Patrik Horný bude pôsobiť v predstavenstve spoločnosti České dráhy, kde bude mať na starosti tiež ekonomiku.

Podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informačného manažmentu Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) Patrik Horný bude pôsobiť v predstavenstve spoločnosti České dráhy, a. s. Nastúpi tam od júna a na starosti bude mať ekonomiku spoločnosti podobne ako v slovenskom národnom osobnom vlakovom dopravcovi.

Ide o ďalšieho popredného manažéra ZSSK odchádzajúceho do vedenia českého národného železničného dopravcu. Členom predstavenstva Českých dráh zodpovedným za prevádzku je už od marca Michal Vereš, ktorý bol predtým riaditeľom úseku prevádzky v ZSSK.

Vlak ZSSK
Foto: slovakrail.sk. Foto: slovakrail.sk

Viac kilometrov s tými istými vozidlami

Horný je podpredsedom predstavenstva ZSSK od decembra 2016, kedy nastúpilo nové vedenie spoločnosti. „Misiu v ZSSK odovzdám svojmu nástupcovi v rastovej krivke. Po roku 2016 sme dlho žali trpké ovocie zanedbaných investícií. Dnes má ZSSK vyššie vlastné imanie, vyrovnané hospodárenie, najazdí viac kilometrov s tým istým vozidlovým parkom a rovnakým počtom zamestnancov a pri minimálnom raste dotácie a dlhu,“ povedal Horný v stanovisku pre médiá.

Do nových vlakov, rekonštrukcií, údržby a opráv podľa neho investujú stále viac peňazí. „Všetkým v ZSSK ďakujem za podporu a efektívnu spoluprácu, bez nich by sa nám v predstavenstve nepodarilo dostať národného dopravcu na správnu koľaj,“ uviedol Horný s tým, že na prácu v Českých dráhach sa veľmi teší. Horný žije dlhodobo v Prahe a má tam rodinu.

Vlak ZSSK
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: SITA/Branislav Bibel. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.

Vyrovnané hospodárenie

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký sa vyslovil, že odchod Horného do Českých dráh chápe, keďže je to profesionálna výzva. „Som rád, že sme spolu mohli pracovať a že sme spolu dostali ZSSK do stavu vyrovnaného hospodárenia, naštartovali kontinuálny rast platiacich cestujúcich, dokázali udržateľnosť IC vlakov v komerčnom režime,“ uviedol šéf ZSSK.

„Pripravujeme slovenskú osobnú koľajovú dopravu pre budúcnosť 51 novými vlakmi v hodnote 276 miliónov eur pre Žilinu, Zvolen a Tatry i bezprecedentnými investíciami do opráv a údržby,“ dodal Hlubocký. Horný a Vereš sú podľa neho dôkazom, že vedenie ZSSK v roku 2016 bolo zostavené mimoriadne kompetentne.

ZSSK - Filip Hlubocký
Predseda predstavenstva a generálny riaditľ ZSSK Filip Hlubocký. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Druhý nový člen vedenia

Český portál zdopravy.cz informoval, že Horný je druhým novým členom predstavenstva Českých dráh, ktorý prichádza do vedenia štátneho dopravcu z vedenia ZSSK. Vymenovanie Horného za člena predstavenstva Českých dráh už schválila dozorná rada spoločnosti.

„Horný nastúpi 1. júna, teda tesne pred splatnosťou dlhopisov v objeme 300 miliónov eur,“ uviedol spomínaný portál. „Po 1. júni by tak malo byť predstavenstvo kompletné v piatich členoch, pokiaľ nenastanú ďalšie personálne zmeny, ako je vo firme ovládanej štátom v posledných rokoch bežné,“ dodal portál zdopravy.cz.

České dráhy
Vlak Českých dráh. Foto: cd.cz.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie České dráhy