Pellegrini: Projekt širokorozchodnej trate si nemôžeme nechať ujsť

Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas stretnutia s predsedom vlády Ruskej federácie v Moskve Foto: SITA/Úrad vlády/Ľuboš Bilačič
Posudzovanie vplyvov na životné prostredie by sa mohlo skončiť do konca budúceho roka

Širokorozchodná železnica by bola pre Slovensko výhodná. Po rokovaní s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom to povedal premiér Peter Pellegrini. Ten je na štvordňovej návšteve Ruska.

Slovensko urýchlilo prípravy, momentálne sa posudzujú vplyvy na životné prostredie. O projekt prejavujú záujem aj Poľsko a Maďarsko, Slovensko si takúto príležitosť nesmie nechať ujsť, dodal premiér.

Investičné náklady by podľa neho boli zhruba osem miliárd dolárov. „Chceme ostať strategickou tranzitnou krajinou. Dnes ňou sme pre ropu a plyn. Chceme, aby sa doprava stala našim tretím pilierom,“ povedal Pellegrini.

Projekt si začína pýtať peniaze

Ruská strana slovenskú delegáciu informovala, že narastá preprava tovarov po železnici do Európy z východnej časti sveta.

Prichádzame k bodu, keď budeme musieť vyčleniť značnú časť prostriedkov. Pôjde ale len o aktíva, netýka sa to ohrozenia deficitu,“ dodal premiér. Projekt podľa neho preukazuje dobrú mieru zisku a návratnosti.

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie by sa mohlo skončiť do konca budúceho roka. Potom by sa mohlo začať s postupnou realizáciou, povedal na margo časového plánu. Pellegrini tvrdí, že už len samotná výstavba by mohla mať pozitívny dopad napríklad na zamestnanosť na Slovensku či stavebný priemysel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom