Plán obnovy počíta so 100 miliónmi eur na cyklodopravu, podľa Doležala sa vybuduje dvesto nových trás (video)

Bicykel, cyklista
Foto: ilustračné, Thinkstock

Slovenská cyklodoprava má získať z európskeho plánu obnovy 100 miliónov eur. Tieto financie vystačia na vybudovanie približne 200 kilometrov nových cyklociest. Vyhlásil to vo štvrtkovej online diskusii minister dopravy Andrej Doležal s tým, že jeho rezort podporí najmä tie projekty, ktoré budú zamerané na cyklodopravu v mestách a v prímestských oblastiach s cieľom efektívnejšej ochrany životného prostredia.

Podľa neho z plánu obnovy sa využijú financie aj na obnovu železničných staníc v rámci obnovy verejných budov. Tie by mali obsahovať cykloprístrešky, kde by mohli ľudia odložiť svoje bicykle cestou do práce vlakom. Cieľom rezortu totiž je podporiť ekologickú dopravu, ku ktorej patrí aj kombinácia cyklodopravy a železničnej dopravy.

Vyzval samosprávy na kvalitné projekty

Ministerstvo dopravy vyzýva už teraz samosprávy, primátorov a starostov miest a obcí, aby začali čím skôr pripravovať kvalitné projekty s cieľom podpory cyklodopravy na území Slovenska. Podľa ministra Doležala by bolo najideálnejšie, keby tieto projekty už obsahovali napríklad aj územné rozhodnutia, aby mohli byť čím skôr realizované.

Ako zdôraznil, je dôležité tieto projekty už teraz pripravovať, lebo európske peniaze, ktoré ešte musí schváliť Európska komisia, sa budú dať využiť len do roku 2026.

Spolupracujú so železničnou dopravou

Národný cyklokoordinátor Peter Klučka z rezortu dopravy pripomenul, že aktuálne dostáva cyklodoprava zo štátneho rozpočtu ročne 14 miliónov eur. Aj tieto peniaze podľa neho pomáhajú rozvíjať a skvalitňovať cyklodopravu.

V rámci spolupráce s európskymi národnými cyklokoordinátormi pracuje na spoločnej európskej cyklostratégii, a to v úzkej integrácii s verejnou osobnou, predovšetkým železničnou dopravou. Je presvedčený, že podpora cyklodopravy podporí cykloturistiku a tým pádom aj cestovný ruch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalPeter Klučka
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR