Plánovaný obchvat Sabinova je potrebný, odhadované náklady projektu predstavujú takmer 60 miliónov eur

Cesta, auto
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pripravovaný obchvat Sabinova na ceste prvej triedy I/68 v dĺžke takmer 10 kilometrov je potrebný, spoločensky návratný a môže byť ešte lacnejší.

Ako informoval Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) na ministerstve financií, odhadované náklady projektu podľa aktualizovanej dokumentácie na stavebné povolenie sú 59,7 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, pričom oproti štúdii uskutočniteľnosti z roku 2017 klesli približne o 18 mil. eur, teda zhruba o štvrtinu.

Zvýšenie bezpečnosti a rýchlosti na ceste

„Náklady je možné znížiť o ďalších 6,5 mil. eur bez zmeny technického riešenia, a to optimalizáciou jednotkových cien na úroveň predošlých projektov Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest. Všetky cenové porovnania zohľadňujú nárast cien stavebných prác v uplynulom období,“ uviedol ÚHP v pondelok na sociálnej sieti.

Realizácia projektu, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť a rýchlosť na frekventovanej ceste, je podľa analytikov v súlade so schválenými prioritami vo výstavbe cestnej infraštruktúry. Na úseku prejde približne 11 až 12-tisíc vozidiel denne, s podielom nákladnej dopravy vyše 20 %.

Zákazka za milióny eur

Slovenská správa ciest (SSC) plánuje vybudovať dvojpruhový obchvat Sabinova v rámci modernizácie cesty I/68 Mníšek nad Popradom – Prešov, ktorý bol hodnotený v roku 2019. „Odporúčaním bolo prioritne realizovať obchvat Sabinova a úsek Šarišské Michaľany – Prešov,“ pripomenul ÚHP.

Štátni cestári pripravili aktualizáciu štúdie uskutočniteľnosti pre obchvat Sabinov s cieľom vyhlásiť verejné obstarávanie v prvom štvrťroku 2022, financovanie projektu je plánované z európskych zdrojov cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra. Predpokladanú hodnotu zákazky vo výške 61 mil. eur bez DPH určili na základe štátnej expertízy.

Úprava ceny

Rozdiel medzi predpokladanou hodnotou zákazky a nákladmi podľa dokumentácie na stavebné povolenie (1,3 mil. eur) podľa ministerstva financií vyplýva z nesúladu zákona o verejných prácach a zákona o verejnom obstarávaní. Štátna expertíza, na základe ktorej je určená predpokladaná cena, podľa rezortu nezohľadňuje najpodrobnejšiu a najaktuálnejšiu projektovú dokumentáciu projektu.

Rozpočtované náklady podľa dokumentácie na stavebné povolenie je možné ďalej znížiť na 53,2 mil. eur bez DPH bez zmeny technického riešenia, optimalizáciou jednotkových cien na úroveň zmluvných projektov Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest. Úprava ceny, tvrdí rezort financií, zohľadňuje rast cien v uplynulom období v súvislosti s aktuálnou infláciou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)SSC Slovenská správa ciestÚHP Útvar hodnoty za peniaze