Plánujete vodičský preukaz na nákladné autá a autobusy? Vek na jeho získanie sa zníži

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodič autobusu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od augusta tohto roka budú môcť vodičské oprávnenie skupiny C a CE (vozidlá určené na prepravu tovaru s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony) získať záujemcovia vo veku 18 rokov a vodičské oprávnenie skupiny D a DE (vozidlá určené na prepravu viac ako osem osôb okrem vodiča) záujemcovia vo veku 21 rokov.

Vyplýva to z vládnej novely zákona o cestnej premávke, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Za prijatie zákona hlasovalo 69 poslancov zo 134 prítomných.

Kurz základnej kvalifikácie

Momentálne je pre získanie vodičského preukazu na nákladné auto potrebný vek 21 rokov a pre autobus 24 rokov. Podmienkou získania vodičských preukazov na nákladné autá a autobusy v nižšom veku bude absolvovanie takzvaného kurzu základnej kvalifikácie.

„Absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie bude musieť žiadateľ doložiť skúšobnému komisárovi pred samotnou skúškou z odbornej spôsobilosti. Po úspešne vykonanej skúške z odbornej spôsobilosti bude musieť vodič ešte úspešne vykonať skúšku podľa zákona o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov, čím získa aj osvedčenie o základnej kvalifikácii a kvalifikačnú kartu vodiča,“ uviedol rezort vnútra s tým, že až potom bude vodič oprávnený viesť motorové vozidlá danej skupiny v nižšom veku.

Podľa prijatej novely bude vodičské oprávnenie skupiny B oprávňovať jeho držiteľa viesť na území SR aj motorové vozidlá s pohonom na alternatívne palivá, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 4 250 kg.

Závažné porušenia pravidiel cestnej premávky

Novinkou je, že prekročenie dovolenej rýchlosti v obci o 50 kilometrov za hodinu a viac a mimo obce o 60 kilometrov za hodinu a viac bude klasifikované ako porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

Medzi závažné porušenia pravidiel cestnej premávky sa bude radiť aj porušenie zákazu držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie počas šoférovania, okrem použitia systému „voľné ruky“.

V blokovom konaní bude podľa ministerstva vnútra za daný skutok možné uložiť pokutu do 150 eur, v konaní pred správnym orgánom pokutu do 300 eur. Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Odpustenie 50-percent z výšky poplatku

Poslanci schválili tiež pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo takejto osoby so sprievodom alebo, ak ide o motorové vozidlo upravené na vedenie fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a nebol na kúpu motorového vozidla kategórie M1 a N1 poskytnutý príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Týmto osobám sa odpúšťa 50-percent z výšky poplatku za evidenciu vozidla. Poslanci tiež pozmeňujúcim návrhom vyriešili problém, aby občania dvakrát neplatili správny poplatok pri vydaní tabuľky s evidenčným číslom vozidla. Týka sa to takzvaných zelených tabuliek na elektromobil alebo tabuliek s voliteľným číslom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR