Platy v košickom dopravnom podniku by sa mohli zvýšiť, peniaze chcú získať aj zdražením lístkov

DPMK, autobus, Košice
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 19. júna (WebNoviny.sk) – Mesto Košice plánuje vyčleniť 300-tisíc eur na navýšenie platov zamestnancov v Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) pre druhý polrok tohto roku. V návrhu sa počíta s navýšením priemernej mzdy pre vodičov o 4,7 percenta a údržbárom o 7,2 percenta.

Na stredajšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák predložil koncepciu rozvoja Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) na roky 2019 – 2023. Tá obsahovala návrh navýšenia miezd pre zamestnancov DPMK aj navrhovanú novú tarifu, ktorá by mala byť platná od 1. septembra.

Odborári nevylučujú ostrý štrajk

Predstavitelia odborárov boli zo stredajšieho zasadania sklamaní. Návrh na zvyšovanie miezd podľa nich dostali len krátko pred zasadaním zastupiteľstva.

My si musíme sadnúť, prepočítať a hlavne sa spýtať na názor zamestnancov, ktorých zastupujeme, ale myslíme si, že táto suma, čo sa týka mzdovej otázky, je nízka a hlavne je nesystémová,“ komentoval šéf odborovej organizácie vodičov pri DPMK Ivan Horváth plánované navýšenie 300-tisíc eur na platy zamestnancov. Ako ďalej dodal, odborári zotrvávajú v štrajkovej pohotovosti a nevylučujú ostrý štrajk.

Nárast cien lístkov o tretinu

K návrhu na zmenu tarify, ktorá by mala platiť od 1. septembra tohto roka, vypracovali dva varianty. Pri prvej alternatíve úpravy navrhovaných cien sa vychádza z ceny základného 30-minútového cestovného lístka, ktorého cena je navrhovaná na 0,80 eura, čo je nárast o 33 percent.

Pri predplatnom 30-dňovom cestovnom lístku sa navrhuje zvýšenie ceny z 20 eur na 26 eur, čo predstavuje nárast ceny o 30 percent. Uvedená cenová politika rovnomerne rozkladá navýšenie tarify medzi predplatiteľov a cestujúcich na jednorazový cestovný lístok.

Pri druhej alternatíve navrhovaných cien sa vychádza z ceny základného 30 minútového cestovného lístka, a to zvýšením na 0,90 eura, a pri predplatnom 30 dňovom cestovnom lístku sa navrhuje 24 eur. Uvedená cenová politika je zameraná na zvýhodnenie tých, ktorí cestujú pravidelne.

Zvýhodnenie pravidelných cestujúcich

Aktuálne predstavuje podiel cestujúcej verejnosti, ktorá využíva časové cestovné lístky, 44-percentný podiel na tržbách DPMK. Zámerom cenovej politiky a cenového zvýhodnenia časových lístkov je motivovať cestujúcu verejnosť na väčšie využívanie tejto služby.

Keďže materiál ku koncepcii rozvoja DPMK doručili poslancom len krátko pred zasadnutím, a potrebujú si ho naštudovať. Budú sa ním opäť zaoberať na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva 4. júla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice