Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DPMK, autobus, Košice
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer
19. 06. 2019 15:07 Cestná dopravaKošice od NasaDoprava.skSITA

Platy v košickom dopravnom podniku by sa mohli zvýšiť, peniaze chcú získať aj zdražením lístkov

KOŠICE 19. júna (WebNoviny.sk) – Mesto Košice plánuje vyčleniť 300-tisíc eur na navýšenie platov zamestnancov v Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) pre druhý polrok tohto roku. V návrhu sa počíta s navýšením priemernej mzdy pre vodičov o 4,7 percenta a údržbárom o 7,2 percenta.

Na stredajšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák predložil koncepciu rozvoja Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) na roky 2019 – 2023. Tá obsahovala návrh navýšenia miezd pre zamestnancov DPMK aj navrhovanú novú tarifu, ktorá by mala byť platná od 1. septembra.

Odborári nevylučujú ostrý štrajk

Predstavitelia odborárov boli zo stredajšieho zasadania sklamaní. Návrh na zvyšovanie miezd podľa nich dostali len krátko pred zasadaním zastupiteľstva.

My si musíme sadnúť, prepočítať a hlavne sa spýtať na názor zamestnancov, ktorých zastupujeme, ale myslíme si, že táto suma, čo sa týka mzdovej otázky, je nízka a hlavne je nesystémová,“ komentoval šéf odborovej organizácie vodičov pri DPMK Ivan Horváth plánované navýšenie 300-tisíc eur na platy zamestnancov. Ako ďalej dodal, odborári zotrvávajú v štrajkovej pohotovosti a nevylučujú ostrý štrajk.

Nárast cien lístkov o tretinu

K návrhu na zmenu tarify, ktorá by mala platiť od 1. septembra tohto roka, vypracovali dva varianty. Pri prvej alternatíve úpravy navrhovaných cien sa vychádza z ceny základného 30-minútového cestovného lístka, ktorého cena je navrhovaná na 0,80 eura, čo je nárast o 33 percent.

Pri predplatnom 30-dňovom cestovnom lístku sa navrhuje zvýšenie ceny z 20 eur na 26 eur, čo predstavuje nárast ceny o 30 percent. Uvedená cenová politika rovnomerne rozkladá navýšenie tarify medzi predplatiteľov a cestujúcich na jednorazový cestovný lístok.

Pri druhej alternatíve navrhovaných cien sa vychádza z ceny základného 30 minútového cestovného lístka, a to zvýšením na 0,90 eura, a pri predplatnom 30 dňovom cestovnom lístku sa navrhuje 24 eur. Uvedená cenová politika je zameraná na zvýhodnenie tých, ktorí cestujú pravidelne.

Zvýhodnenie pravidelných cestujúcich

Aktuálne predstavuje podiel cestujúcej verejnosti, ktorá využíva časové cestovné lístky, 44-percentný podiel na tržbách DPMK. Zámerom cenovej politiky a cenového zvýhodnenia časových lístkov je motivovať cestujúcu verejnosť na väčšie využívanie tejto služby.

Keďže materiál ku koncepcii rozvoja DPMK doručili poslancom len krátko pred zasadnutím, a potrebujú si ho naštudovať. Budú sa ním opäť zaoberať na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva 4. júla.

Odporúčané články

Odborári Dopravného podniku mesta Košice ukončili štrajkovú pohotovosť Zamestnanci košického dopravného podniku si vybojovali vyššie platy, dostanú aj bonusy

Témy

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X