Po rekordnom predaji leteniek prišiel útlm, náš záujem o cestovanie ovplyvnila inflácia a chaos na európskych letiskách

Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Záujem cestovateľov o letenky po rekordných rezerváciách v predošlých dvoch mesiacoch v júli prvý raz mierne klesol. Tento vývoj signalizuje návrat k tradičným sezónnym trendom.

Zdražovanie utlmilo náš záujem

Podľa spoločnosti Kiwi.com aktuálne sú letenky na jesenné mesiace oproti letu o niekoľko desiatok percent lacnejšie, na septembrové a októbrové termíny o 20 %, v rámci Európy aj o 25 %.

„Dopyt po letenkách je naďalej vysoký, avšak nedosahuje rekordy, ktoré sme zaznamenali pred niekoľkými týždňami. Okrem prirodzeného poklesu po začiatku letnej sezóny môžu byť dôvodom vyššie ceny leteniek, inflácia, ale aj aktuálna situácia na letiskách,“ informovala Eliška Řezníček Dočkalová z Kiwi.com.

Pre aktuálnu situáciu zároveň vzrástol záujem o partnerské služby typu Air Help, ktorá zákazníkom pomáha s vymáhaním kompenzácií za meškajúce lety a s poistením batožiny pre prípad jej oneskorenia či straty.

Chaos na letiskách

Práve situácia na letiskách zostáva naďalej neistá a chaotická. Počas júna a júla bola podľa údajov Kiwi.com miera rušenia letov v Európe v porovnaní s aprílom a májom dvojnásobná.

„Vzhľadom na to, že letiská naďalej čelia vysokému náporu cestovateľov, pristupujú niektoré z nich k preventívnym opatreniam, napríklad znižujú počet príletov a odletov. Na niektorých letiskách sa situácia už zlepšuje a očakávame, že koncom leta a začiatkom jesene by mala byť plne pod kontrolou,“ dodala Dočkalová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eliška Řezníček Dočkalová
Firmy a inštitúcie Kiwi.com