O podporu z Nástroja na prepájanie Európy sa uchádzajú dve desiatky projektov za vyše 200 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto - vizualizácia: NDS.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR odporučilo do tretej výzvy Nástroja na prepájanie Európy inovatívne projekty najmä z ekologických druhov dopravy, železničnej a vodnej, ale aj z oblastí alternatívnych palív v cestnej doprave.

O grant Európskej únie v rámci Nástroja na prepájanie Európy (CEF) sa uchádzajú dve desiatky dopravných projektov za vyše dvesto miliónov eur. Ministerstvo dopravy a výstavby SR odporučilo do tretej výzvy CEF inovatívne projekty najmä z ekologických druhov dopravy, železničnej a vodnej, ale aj z oblastí alternatívnych palív v cestnej doprave. Ktoré projekty získajú podporu z EÚ, bude podľa rezortu známe v júli tohto roku.

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most – Híd) povedal, že cieľom je naplno využiť peniaze vyhradené Európskou komisiou pre Slovensko. „Na posúdenie sme preto predložili viac projektov, ako nám Brusel môže schváliť. Samozrejme, že nedostaneme peniaze na všetky projekty, no pôjde o výber tých najkvalitnejších riešení,“ uviedol.

SR získala z nového finančného nástroja EÚ peniaze na viaceré projekty

Slovensko má v rámci nástroja CEF možnosť získať celkovo 743 mil. eur z európskych zdrojov. Sú to vlastne peniaze navyše k už prideleným štyrom miliardám v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. „Náš rezort má bohaté skúsenosti s prípravou žiadostí o granty na veľké infraštruktúrne projekty a tie sa budeme snažiť zúročiť pri implementácii slovenských projektov v rámci nástroja CEF,“ dodal Érsek.

Národným kontaktným bodom CEF v oblasti dopravy je Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Slovenská republika už v rámci tohto nového európskeho finančného nástroja získala zdroje napríklad na projekt cestného mostu v Komárne, diaľničného úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec, modernizáciu plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo, modernizáciu viacerých úsekov železničných tratí, ale aj na podporu zavádzania alternatívnych palív.

Zamerania projektov v treťom kole výzvy CEF zahŕňajúimplementáciu digitálneho rádiového systému (GSM-R) do siete Železníc Slovenskej republiky, modernizáciu železničnej infraštruktúry, opatrenia na zabezpečenie splavnosti Dunaja, inštaláciu zabezpečovacích systémov do vlakov, ako aj projekty riadenia letovej prevádzky, výstavbu nabíjacích staníc pre elektromobily, budovanie siete alternatívnych palív.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať