Poslanci rokujú o návrhu na skrátené konanie o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Diaľnice
Ilustračné foto: pixabay.com.

Vyvlastňovaniu má podľa ministerstva dopravy a výstavby pomôcť zavedenie nového právneho inštitútu predbežnej držby, ktorý pred ukončením vyvlastňovacieho procesu umožní vykonávať vopred vymedzené a odstrániteľné práce v nevyhnutnom rozsahu.

Poslanci vo štvrtok začali diskusiu k návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Vyvlastňovaniu má podľa ministerstva dopravy a výstavby pomôcť zavedenie nového právneho inštitútu predbežnej držby, ktorý pred ukončením vyvlastňovacieho procesu umožní vykonávať vopred vymedzené a odstrániteľné práce v nevyhnutnom rozsahu.

Rezort dopravy novelou reaguje na situáciu okolo plánovanej výstavby bratislavského obchvatu na diaľnici D4 a priľahlej rýchlostnej cesty R7. Novela zákona by po schválení v parlamente mala nadobudnúť účinnosť už 15. mája.

Povoľovací proces stavieb sa podľa Érseka skráti a náklady na prípravu klesnú

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most – Híd) pred poslancami povedal, že dôvodom skráteného legislatívneho konania je nutnosť povolenia výstavby diaľnic a ciest súčasne so zachovaním možnosti obhájiť záujmy všetkých dotknutých vlastníkov pozemkov, na ktorých majú byť diaľnice postavené, alebo v súvislosti s asanáciou stavieb.

„Toto zefektívnenie sa prejaví v celkovom skrátení povoľovacieho procesu a poklesom nákladovosti celého prípravného procesu výstavby diaľnic, ako aj samotného začiatku výstavby diaľnic. Od prijatia tohto návrhu zákona možno očakávať efektívny vplyv na zrýchlenie dopravy, čo prináša finančné a časové úspory,“ uviedol Érsek. Minister tvrdí, že schválenie novely v skrátenom konaní zabráni značným finančným škodám. Radikálny spôsob vyvlastnenia pozemkov obhajoval snahou špekulantov niekoľkonásobne na tom zarobiť.

Dostál: Opäť sa bude môcť stavať na ešte nevyvlastnených pozemkoch

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) kritizoval, že k uvedenej novele nebolo riadne pripomienkové konanie, pričom nevidí dôvod ponáhľať sa s jej schválením. Zároveň pripomenul, že prvá vláda Roberta Fica pred desiatimi rokmi schválila podobný zákon v súvislosti s vyvlastňovaním pozemkov pod diaľnice, no ústavný súd ho v roku 2011 označil za protiústavný.

„Most – Híd ten návrh v roku 2007 kritizoval, hlasoval proti, v roku 2012 hlasoval za zmenu tohto zákona a dnes ministerstvo vedené zástupcom tejto strany prichádza s veľmi podobným návrhom,“ povedal poslanec. Podstata je však podľa neho vlastne tá istá, opäť sa bude môcť stavať na cudzích, ešte nevyvlastnených pozemkoch. „Stavebné konanie bude môcť začať a skončiť bez toho, aby bol pozemok vyvlastnený, stačí, aby sa vyvlastňovacie konanie začalo. Rovnako sa bude môcť začať stavať,“ upozornil Dostál.

Marosz: Nevysporiadané nie sú ani pozemky pre dedičské konania

Vyvodenie politickej zodpovednosti za situáciu s nezvládnutým vyvlastňovaním pozemkov pod diaľnice žiadal poslanec Ján Marosz (OĽaNO-NOVA). Podpis koncesnej zmluvy o výstavbe a prevádzke D4 a R7 pri Bratislave bez vyvlastnenenia všetkých pozemkov pred rokom označil za zlé rozhodnutie.

„Ak hovorí vláda, že tu ide len o nejakých špekulantov, to nie, sú tam aj nevysporiadané pozemky na základe neukončených dedičských konaní,“ uviedol Marosz. Znovu vyzval na zverejnenie zmlúv o výkupe pozemkov pod D4 a R7. „Ide o obrovský biznis, ktorý je skrytý pred očami daňových poplatníkov,“ dodal.

Pozemky pod obchvatom Bratislavy a pre automobilku v Nitre vykúpila skupina podnikateľov

Skupina podnikateľov vykúpila pozemky pod obchvatom Bratislavy a podľa medializovaných informácií je aj za výkupom pozemkov určených na výstavbu automobilky Jaguar Land Rover v Nitre. Spoločnosť Poľnohospodárska Pôda, s. r. o. odkúpila tieto pozemky ešte skôr, ako sa verejnosť dozvedela o plánovanej investícii automobilky Jaguar v Nitre a ako štát ponúkol za pozemky oveľa vyššie sumy. Okresný úrad Nitra zrušil všetky prevody pozemkov, ktoré napadla nitrianska prokuratúra. Spoločnosť s rozhodnutím okresného úradu nesúhlasí a obrátila sa na súd.

Érsek po rokovaní vlády v stredu označil za neprípustné, aby niekto nakúpil pozemky za minimálne sumy a štátu ich predával niekoľkokrát predražené. „Ideme do priameho vyvlastnenia. Ak to dotiahneme, vlastníci budú mať právo odvolať sa na súd, ale my medzitým môžeme odovzdať koncesionárom stavebné povolenie, aby mohli začať stavať. Súd potom posúdi výšku ich nárokov a našu čiastku, ktorú sme im na základe našich znaleckých posudkov odporučili,“ povedal Érsek.

Po konzultácii s ôsmimi právnikmi podľa ministra dospeli k najlepšiemu možnému riešeniu. „Ak sa táto novela zákona osvedčí, môže byť v budúcnosti zapracovaná aj do stavebného zákona,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia