Pred kúpou ojazdeného auta si overte všetky údaje, spraviť tak môžete cez online register

Kľúče, auto, kúpa auta
Foto: ilustračné, Getty Images

Rovnako jednoducho ako získať automobil online, je ľahké sa dostať v čase pandémie k údajom o vozidle. Ako informoval Miroslav Strelec z Technickej služby kontroly originality, k overeniu stačí VIN číslo, pomocou ktorého kupujúci na webe Registra prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) získa informácie o vozidle.

Ku histórii najazdených kilometrov sa dostane cez vygenerovaný ODO-Pass, ktorý zobrazuje grafické znázornenie zaznamenania kilometrov i číselné hodnoty. Kupujúci získa aj informáciu, ktorý subjekt a kedy údaj o kilometroch do RPZV zaznamenal.

Overenie si informácií pred kúpou

Spotrebiteľ cez webstránku RPZV získa nielen históriu najazdených kilometrov, ale aj ďalšie informácie, ktoré by mal pred kúpou o ojazdenom vozidle vedieť.

„V súčasnom období by bolo vhodné overiť si hlavne blokácie, ktoré bránia možnému prepisu vozidla, ďalej overiť si exekúcie majiteľa vozidla, leasing, či záložné právo vozidla. Celkovo 20 údajov poskytuje Príloha k ODO-Passu, ktorú si spotrebiteľ podobne ako ODO-Pass vygeneruje na webe Registra prevádzkových záznamov vozidiel,“ poznamenal Miroslav Strelec.

Príloha obsahuje aj záznamy o poškodeniach automobilu, ktoré mohli vzniknúť pri dopravnej nehode, či záznamy zo servisných činností a opráv vozidla. V prípade potvrdenia poškodení automobilu si môže záujemca cez www.rpzv.sk vygenerovať výpis, v ktorom sú podrobné údaje o poškodených dieloch, či kalkulácii opravy.

„ODO-Pass a Príloha k ODO-Passu, prípadne aj Výpis o poškodeniach vozidla sú dostupné nielen na webe Registra prevádzkových záznamov vozidiel, ale i u 960 poskytovateľov ODO-Passov,“ dodal Miroslav Strelec.

Do registra pribúdajú denne tisíce záznamov

Register prevádzkových záznamov vozidiel je jediný štátny register na Slovensku, ktorý zriadilo ministerstvo dopravy za účelom vytvorenia transparentnej histórie prevádzkových záznamov vozidiel. Do registra pribúdajú denne tisíce záznamov od vyše 2 400 prispievateľov.

Medzi nich patria výrobcovia vozidiel, stanice technickej kontroly, pracoviská emisnej kontroly, pracoviská kontroly originality, predajcovia vozidiel, autoopravovne, poisťovne, leasingové spoločnosti, polícia a ďalšie subjekty pôsobiace v automobilovej oblasti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Strelec
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR