Predaj nových áut v novembri medziročne poklesol, najobľúbenejšou značkou je Škoda

Volkswagen, autá
Foto: ilustračné, SITA/AP

V novembri tohto roku sa na Slovensku predalo 5 704 nových osobných automobilov. Medziročne ide o pokles o 17,6 %. Najobľúbenejšou značkou bola opätovne Škoda. Registrácie malých úžitkových áut dosiahli v minulom mesiaci 644 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu vlaňajšieho roka predstavuje pokles o 9,7 %.

V tomto prípade dominoval medzi značkami Opel. Vyplýva to z údajov zverejnených Zväzom automobilového priemyslu SR.

Prvých 11 mesiacov roku 2021 bolo ovplyvnených viacerými neštandardnými vplyvmi, ktoré reagovali napríklad na zdravotné riziká a s tým súvisiace obmedzenia predaja ale aj nedostatok niektorých komponentov potrebných na výrobu vozidiel ako napríklad polovodiče. Výsledkom je stav, kedy sa na Slovensku zaregistrovalo o 17,4 % menej osobných vozidiel ako v priemere piatich rokoch pred pandémiou,“ uviedol výkonný viceprezident zväzu Pavol Prepiak.

V kategórii nákladných automobilov do 12 ton sa v novembri 2021 predalo 12 vozidiel, čo oproti uplynulému predstavuje pokles o 42,9 %. V kategórii nákladných automobilov nad 12 ton dosiahli v uvedenom období registrácie 248 vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o 16,4 %. V minulom mesiaci sa na Slovensku predalo aj 105 autobusov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Pavol Prepiak
    Firmy a inštitúcie ZAP Zväz automobilového priemyslu SR