Predajcovia leteniek očakávajú pokles záujmu o Nice

Vládny ššpeciál Airbus A319 počas príletu dovolenkujúcich Slovákov z Nice na letisko M. R. ŠŠtefánika v Bratislave. SITA/Marek Mrvišš

V prípade útokov v Paríži sa predaj leteniek vrátil na pôvodné úrovne po piatich až šiestich týždňoch.

Záujem Slovákov o cestovanie do Nice môže byť po útokoch o niečo nižší. Ako však uviedol PR špecialista predajcu leteniek Pelikan.sk Patrik Vas, tento jav zrejme nebude pretrvávať dlho. Vychádzal pritom z analýz po útokoch v Paríži či v Bruseli.

„Samozrejme, vývoj predaja leteniek závisí aj od toho, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Zmenu záujmu o letenky či dovolenky do Nice budeme môcť analyzovať až niekoľko dní po útokoch, kedy už dokážeme porovnať predaje pred samotným útokom a po ňom,“ skonštatoval Vas.

Teroristické útoky podľa Vasa majú krátkodobý vplyv na predaj individuálnych leteniek a takmer žiadny na predaj biznis leteniek, teda na predaj leteniek, ktoré sa nakupujú z dôvodu pracovnej cesty. Podobné útoky vo väčšine prípadov odradia od cestovania najmä ľudí, ktorí lietajú menej často.

Po minuloročných útokoch na francúzske hlavné mesto sa cestovateľské správanie Slovákov zmenilo a globálne klesol záujem o cestovanie do populárnych európskych metropol. V prípade Paríža bol záujem tesne po útokoch o 30 % nižší a ostal na tejto úrovni približne päť až šesť týždňov.

Po piatich až šiestich týždňoch sa predaje vrátili k štandardným číslam, a to za niekoľko dní. „Podobný trend očakávame aj v prípade predaja leteniek do Nice,“ dodal Vas.

Podobný vývoj očakáva aj Student Agency. „V tejto chvíli nedokážeme odhadnúť dopady tragédie v Nice, všetko bude záležať na ďalšom vývoji a bezpečnostnej situácii, je však pravdepodobné, že v najbližších hodinách až dňoch zaznamenáme podobne znížený záujem do tejto vyhľadávanej destinácie,“ komentovala riaditeľka predaja leteniek Student Agency Věra Janičinová.

Celkový záujem o letenky do Francúzska v roku 2016 neklesol. Predaj leteniek do Francúzska sa drží na rovnakej úrovni ako v roku 2015. Najpredávanejšou destináciou je už tradične Paríž a skokanom sezóny je práve Nice. Zníženie cien leteniek do Nice priamo úmerne súvisí s vývojom predaja individuálnych leteniek. Záujem o zájazdy do Francúzska je však nižší.

Niektoré európske letecké spoločnosti ponúkajú cestujúcim, ktorí majú naplánovaný odlet do Nice v najbližších dňoch, zmenu letenky bez poplatku s doplatkom do aktuálnej ceny letenky. Agenti Pelikan.sk zaznamenali niekoľko prípadov, kedy sa klienti pýtali na možnosť storna letenky pre prípad, že nechcú odletieť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom