Prelomové rozhodnutie o veku môže znížiť nedostatok vodičov autobusov

Autobus, vodič
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Návrat k nižšiemu veku pre získanie vodičského oprávnenia na vedenie autobusov považuje dopravca Arriva za prelomové rozhodnutie pre verejnú autobusovú dopravu v tomto roku.

„Očakávame, že sa nám vďaka tomu podarí už v budúcom roku získať desiatky záujemcov o prácu vodiča autobusu a zmierniť tak ich akútny nedostatok,“ informoval generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan.

Problém nedostatku vodičov

Zníženie vekovej hranice vodičov pre autobusy z 24 na 21 rokov a nákladné vozidlá z 21 na 18 rokov platí od začiatku augusta tohto roka.

„Ako prvý dopravca sme ešte v roku 2014 upozornili na problém nedostatku vodičov. Presadzovali sme potrebné legislatívne zmeny, spustili sme nábor vodičov na Ukrajine a zapojili sme sa do duálneho vzdelávania,“ pripomenul Ivan.

Podľa šéfa dopravnej skupiny to potvrdzuje, že sa správajú ako líder verejnej autobusovej dopravy v SR a nastavujú jej moderné štandardy.

Spolupráca so samosprávami a školami

Arriva chce s objednávateľmi verejnej autobusovej dopravy, najmä so samosprávnymi krajmi ako zriaďovateľmi väčšiny stredných škôl, spolupracovať aj na príprave atraktívnych študijných odborov duálneho vzdelávania pre školský rok 2023/2024.

„Budeme ďalej spolupracovať s regionálnymi samosprávami a so školami, aby sa vytvorili programy duálneho vzdelávania alebo individuálne programy, ktoré zabezpečujú plynulosť prechodu stredoškolákov do rôznych profesií v oblasti dopravy,“ povedal Ivan.

Dopravca zároveň plánuje opätovne požiadať zodpovedné ministerstvá o novelizáciu zákona o organizácii pracovného času v doprave a tiež o zmenu Zákonníka práce, ktorá by umožnila vyplácanie 13. a 14. platu bez zaťaženia odvodmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Ivan
Firmy a inštitúcie Arriva