Preprava tovarov na Slovensku stúpla, najviac sa však darilo nákladnej železničnej doprave

Kamióny
Celkový objem nákladnej prepravy v októbri presiahol 21 miliónov ton. Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Všetky formy verejnej osobnej dopravy využilo v októbri 50,3 milióna cestujúcich, čo bolo o 23 percent viac ako v tom istom mesiaci pred rokom. Bol to druhý mesiac v tomto roku, kedy sa počet pasažierov udržal nad hranicou 50 miliónov.

„Medziročne významne vzrástol počet prepravených osôb po ceste aj po železniciach, v porovnaní s posledným októbrom pred pandémiou v roku 2019 však cestovalo o štvrtinu menej pasažierov autobusmi a o 29 percent menej vlakmi,“ informovala v piatok hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová.

Zvýšili sa prepravné vzdialenosti

Výkony osobnej dopravy dosiahli 634 miliónov osobokilometrov (zohľadňujú aj dĺžku ciest) a prekonali úroveň minulého roka o takmer 32 percent. Oproti predpandemickej úrovni však zaostávali naďalej o viac ako tretinu. Vysoký medziročný rast ovplyvnil nárast prepravných vzdialeností v železničnej doprave. V porovnaní s októbrom pred dvoma rokmi oba druhy osobnej dopravy odviezli o 40 percent menej cestujúcich.

Celkový objem nákladnej prepravy v októbri presiahol 21 miliónov ton, oproti rovnakému mesiacu pred rokom klesol o 1,4 percenta. Za hodnotami rovnakého mesiaca v roku 2019 objem prepravených tovarov zaostával o 15,5 percenta.

„Podniky verejnej nákladnej dopravy, ktoré majú dopravu ako hlavnú podnikateľskú činnosť, zrealizovali prepravu takmer 13,6 milióna ton tovaru, čo medziročne predstavovalo zníženie o 1,3 percenta. Zároveň to bol o 7,6 percenta menší objem ako v októbri 2019 pred pandémiou,“ uviedla Morháčová. Verejná doprava mala na nákladnej doprave podiel 60 percent.

Preprava tovarov predbehla predcovidové objemy

Objem prepravy tovarov po železnici v desiatom mesiaci roka bol vyšší ako pred rokom aj ako pred dvoma rokmi o približne päť percent. Októbrová preprava tovaru po ceste, rozhodujúca zložka verejnej nákladnej dopravy, o niečo málo zaostávala za hodnotami vlaňajška, ale takmer o dve percentá presiahla predcovidové objemy.

„Výkony v nákladnej doprave, ktoré zohľadňujú aj prepravnú vzdialenosť, dosiahli vyše 3,4 miliardy tonokilometrov a boli približne na úrovni minulého či predminulého roka,“ dodala hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jana Morháčová
    Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR