Prešov bude mať čoskoro prvé inteligentné križovatky, ktoré uprednostnia vozidlá MHD

Dopravný podnik mesta Prešov
Foto: ilustračné, SITA/Kvetoslava Mudríková

Prešovská radnica podpísala zmluvu s dodávateľom technológie na zavedenie preferencie vozidiel mestskej hromadnej dopravy (MHD).

V meste tak už čoskoro vzniknú prvé inteligentné križovatky, ktoré budú vedieť vyhodnotiť meškanie spojov a na základe toho uprednostnia konkrétny autobus alebo trolejbus.

Druhé mesto po Žiline

Víťazom verejnej súťaže sa stala spoločnosť Alam, s.r.o., Bratislava, ktorá zabezpečí všetky potrebné technologické prvky, vrátane ich inštalácie, v celkovej cene 214 740 eur s DPH.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, preferencia bude spustená do jesene tohto roka na piatich svetelných križovatkách a na jednom priechode pre chodcov so svetelnou signalizáciou.

Prešov bude podľa Tomeka po Žiline druhým mestom na Slovensku s preferenciou MHD na križovatkách riadených signalizáciou.

Cieľom tohto projektu je uprednostniť na križovatkách vozidlá MHD tak, aby v čo najväčšej možnej miere dodržiavali cestovný poriadok a odstránili sa nežiaduce meškania.

Ľuďom prekáža meškanie

„V Prešove sa dlhodobo snažíme zatraktívniť mestskú hromadnú dopravu, napríklad prostredníctvom nákupu nových a moderných vozidiel. Cestujúci to na jednej strane oceňujú, no na druhej strane im prekáža meškanie spojov. To však môžeme eliminovať iba vtedy, ak budú mať autobusy a trolejbusy na veľkých križovatkách prednosť na úkor individuálnej automobilovej dopravy. Týmto krokom chceme zároveň motivovať aspoň časť vodičov, aby nechali auto doma a využili niektorú z liniek prešovskej MHD,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Do systému preferencie bude zapojených 113 autobusov a trolejbusov MHD, v ktorých pribudnú nové softvérové a hardvérové prvky.

Po nainštalovaní novej technológie budú môcť palubné jednotky vo vozidlách komunikovať s radičmi cestnej dopravnej signalizácie, ktoré budú riadiť ich prejazd križovatkou.

Vozidlá budú menej stáť

„Ak radič vyhodnotí, že spoj mešká, ponechá zelený signál na semafore dlhšie, vďaka čomu bude môcť vodič MHD prejsť plynule cez križovatku. V prípade, že budú ku križovatke prichádzať dva rôzne autobusy z iných smerov, radič uprednostní ten, ktorý mešká alebo má v systéme MHD zadefinovanú väčšiu prioritu. V konečnom dôsledku budú vozidlá v premávke menej stáť, a to znamená, že sa nebudú musieť tak často rozbiehať, čo prinesie aj úsporu na pohonných hmotách a elektrickej energii,“ vysvetlil Tomek.

Ešte v tomto roku bude spustená preferencia na križovatkách Levočská – Volgogradská – Marka Čulena, Levočská – Obrancov mieru – Vlada Clementisa, Levočská – Janouškova – Remscheidská, Levočská – Duklianska – Sabinovská – Hlavná a Duklianska – Vajanského, ako aj na priechode pre chodcov Levočská – park Vlada Clementisa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea TurčanováVladimír Tomek