Prešov sa zapojí do Európskeho týždňa mobility, pre ľudí má pripravených viacero noviniek

Dopravný podnik mesta Prešov
Foto: ilustračné, SITA/Kvetoslava Mudríková

Do Európskeho týždňa mobility (ETM), ktorý potrvá od štvrtka 16. do stredy 22. septembra a nesie podtitul Cestujme ekologicky, buďme zdraví, sa aj v tomto roku zapojí mesto Prešov. Samospráva sa k šíreniu posolstva tejto kampane zaviazala podpisom takzvanej Charty 2021.

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) ponúkne počas Dňa bez áut bezplatné cestovanie, novinkou bude žrebovanie o predplatné cestovné lístky. Zvýhodnená bude aj jazda na zdieľanej elektrokolobežke a bicykli.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, mesto v spolupráci s DPMP tento rok pripravilo žrebovanie o predplatné cestovné lístky. Zapojiť sa môže každý, kto už využíva alebo sa rozhodne využívať služby prešovskej mestskej hromadnej dopravy (MHD) a uprednostniť tak verejnú hromadnú dopravu pred individuálnou motorovou dopravou.

Majitelia lístkov budú zaradení do žrebovania

Cestujúci, ktorí si zakúpili predplatné cestovné lístky v období od 23. septembra 2020, alebo tak urobia do 21. septembra tohto roka, budú automaticky zaradení do žrebovania a môžu vyhrať ďalší predplatný lístok na rovnaké obdobie.

„Do európskeho týždňa mobility sa mesto Prešov zapája každoročne, no tentoraz sme sa rozhodli ponúknuť ľuďom možnosť získať dlhodobejšie výhody pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou v súťaži. Možnosť vyhrať bezplatné predplatné lístky pritom budú mať cestujúci, ktorí už služby MHD využívajú, ako aj noví cestujúci, ktorí sa pre MHD rozhodnú počas Európskeho týždňa mobility,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Výsledky zverejnia na webovej stránke

Spomedzi držiteľov predplatných cestovných lístkov budú vyžrebovaní držitelia troch ročných, desiatich trojmesačných a 20 mesačných čipových predplatných kariet, ktorí získajú predplatné cestovné lístky na rovnaké obdobie.

Žrebovanie sa uskutoční v pondelok 27. septembra a zoznam vyžrebovaných dopravných kariet bude zverejnený na webovej stránke dopravcu od 28. septembra do 29. októbra, keď zároveň uplynie nárok na uplatnenie si výhry. „Výhercov budeme informovať aj písomne,“ dodal Tomek.

Výhodnejšia bude aj jazda na elektrokolobežkách

V rámci ETM pripravili zvýhodnené podmienky aj prevádzkovatelia zdieľaných elektrokolobežiek a bicyklov. Cena za minútu jazdy na elektrokolobežke bude minimálne do 22. septembra znížená na päť centov a používateľom nebude účtovaný ani jednorazový poplatok za odomknutie.

Jazda na verejných bicykloch bude v termíne ETM bezplatná. Záujemcovia budú mať k dispozícii päť hodín bicyklovania každý deň počas celého týždňa bez potreby vloženia depozitu alebo kreditu.

MHD bude v jeden deň bezplatná

Európsky týždeň mobility zavŕši v stredu 22. septembra tradičné podujatie s názvom Deň bez áut, počas ktorého bude cestovanie v MHD na denných linkách bezplatné pre všetkých ľudí. Na nočných linkách bude platiť štandardná tarifa.

„Nárok na bezplatnú prepravu počas ETM nie je zadefinovaný v prepravnom poriadku MHD v Prešove, a preto cestujúcemu nevzniká nárok na vrátenie cestovného za nevyužitý alebo čiastočne využitý predplatný cestovný lístok,“ pripomenul Tomek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea TurčanováVladimír Tomek