Prešovčania si za MHD poriadne priplatia, dopravný podnik premietol zdražovanie do cien lístkov

MHD
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. (DPMP) zvyšuje od 1. mája ceny jednorazových aj predplatených cestovných lístkov. Dôvodom sú stúpajúce náklady, najmä enormný nárast cien elektrickej energie.

DPMP spolu s radnicou zároveň avizujú zavedenie nových benefitov pre cestujúcich vrátane zľavy pre obyvateľov s trvalým pobytom v meste Prešov.

Lístky drahšie o 20 centov

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, ceny časových jednorazových cestovných lístkov v I. tarifnom pásme mestskej hromadnej dopravy (MHD) sa od začiatku mája zvýšia o 20 centov.

V prípade zľavnených lístkov pre žiakov, študentov, seniorov a držiteľov preukazu ŤZP stúpne cena časového jednorazového lístka o 10 centov.

Týka sa to 10-minútových, 30-minútových aj 60-minútových lístkov. Napríklad za 30-minútový lístok zaplatí dospelý cestujúci po novom 0,70 eura. Cena SMS lístka sa zvýši rovnako o 20 centov, čiže 30-minútový SMS lístok v I. tarifnom pásme bude stáť 0,90 eura.

Rast cien energií a nafty

Zvýšenie cien sa dotkne aj predplatených cestovných lístkov. Mesačník bude stáť 22 eur namiesto pôvodných 16,60 eura. V prípade trojmesačného cestovného lístka bude cena 56 eur namiesto pôvodných 42,40 eura.

Najvýhodnejším predplateným cestovným lístkom bude aj naďalej ročný lístok. Jeho nová cena bude 199 eur namiesto pôvodných 160,95 eura.

„Ekonomické dopady stúpajúcich nákladov sú natoľko výrazné, že súčasné ceny cestovných lístkov nedokážeme udržať. Cena elektrickej energie sa v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 zvýšila štvornásobne. Pri prepočte v rámci celej premávky MHD na rok 2022 predstavuje navýšenie ceny elektrickej energie približne 700-tisíc eur. Okrem toho očakávame nárast výdavkov o ďalších približne 400-tisíc eur na nákup nafty,“ uviedol riaditeľ DPMP Martin Jaš.

Zľavnené cestovné pre deti či študentov

Od 1. mája dopravný podnik zároveň cenovo zvýhodní vybrané predplatené cestovné lístky pre obyvateľov s trvalým pobytom v meste Prešov. Tí budú mať nárok na zľavu z cestovného vo výške 10 percent pri kúpe ročného alebo štvrťročného cestovného lístka.

Za ročný lístok tak zaplatia 180 eur namiesto 199 eur, pri trojmesačnom predplatenom cestovnom lístku sa cena pre Prešovčanov zníži z 56 na 50 eur. Nárok na zľavu vo výške 10 percent budú mať pri trojmesačnom predplatenom cestovnom lístku aj deti a študenti.

„Ceny cestovných lístkov sme nemenili viac ako 10 rokov, vďaka čomu je cestovanie v Prešove jedno z najlacnejších v rámci MHD na celom Slovensku. Všetkých Prešovčanov však chcem ubezpečiť, že napriek zmenám, ktoré pripravujeme od mája, zostanú ceny cestovných lístkov najnižšie spomedzi krajských miest s vlastnými dopravnými podnikmi,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Zdražovanie prišlo po 13 rokoch

Ceny cestovných lístkov v prešovskej MHD sa naposledy menili pri prechode na euro v roku 2009, keď boli pôvodné ceny prepočítané konverzným kurzom a zaokrúhlené smerom nadol.

Zatiaľ posledná zmena nastala v roku 2011, keď sa zmenila výška poskytovanej zľavy na cestovnom z 50 na 40 percent zo základnej ceny lístka pre vybrané skupiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka ŠitárováMartin Jaš
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Prešov