Prešovský kraj sa tiež zapojil do príprav návštevy pápeža, riešiť musel logistiku aj parkovacie plochy

PÁPEŽ: Pricestoval na Slovensko
Pápež František vystupuje z lietadla po pristáti na bratislavskom letisku. Bratislava, 12. september 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Do príprav pápežskej návštevy v metropole Šariša sa zapojil aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). Na technické a organizačné zabezpečenie návštevy pápeža Františka krajská samospráva predbežne vyčlenila sumu 100-tisíc eur, ďalšími 50-tisíc eurami prispel štát.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Prípravy museli zvládnuť v krátkom čase

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, kraj už niekoľko týždňov pred očakávanou návštevou pápeža Františka spolu s mestom Prešov poskytuje súčinnosť hlavnému koordinátorovi príprav návštevy v krajskom meste, ktorým je Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov.

„Návšteva Svätého Otca je pre Slovensko i pre náš región výnimočná udalosť a zároveň mimoriadna pocta. Podriadili sa tomu náročné prípravy, ktoré sa museli zvládnuť v pomerne krátkom čase, navyše pri stále sa meniacich podmienkach a protipandemických opatrení,“ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský.

Zabezpečená je aj kyvadlová doprava

Kraj participuje predovšetkým pri dopravnej logistike a príprave záchytných parkovacích plôch pre osobné automobily a autobusy, a to najmä na stavbe juhozápadného obchvatu na diaľnici D1, vo Veľkom Šariši a v logistickom centre pri Malom Šariši.

„Veľká časť povinností súvisí so zabezpečením kyvadlovej dopravy, ktorá bude premávať od vytvorených parkovísk až na ulicu 17. novembra, v pešej dostupnosti k miestu konania svätej liturgie pri Mestskej športovej hale. Trasu bude obsluhovať približne 30 autobusov, ktoré budú pútnikom k dispozícii permanentne počas celého dňa pre dopravu do i z Prešova,“ uviedla Jeleňová.

Kraj mal na starosti viacero úloh

Kraj podľa nej vypomáha tiež pri výrobe a prenájme dopravného značenia, osvetlenia a hradí i ďalšie režijné náklady súvisiace so zabezpečením poriadkovej či odťahovej služby. Vyčlenené finančné prostriedky sú rovnako použité na propagáciu podujatia, vizualizáciu, spomienkové predmety a prezentačné materiály pre účastníkov, dobrovoľníkov, ale i významných hostí, ktorí sa zúčastňujú liturgickej slávnosti.

„Jednou z mnohých úloh je aj spolupráca pri zabezpečení pitného režimu pre návštevníkov a ďalších materiálno-technických pomôcok potrebných pri samotnom priebehu podujatia,“ dodala hovorkyňa.

Zastaviť sa môžete pri prezentačnom stánku

Samostatnou sprievodnou aktivitou kraja je prezentačný stánok PSK umiestnený v blízkosti areálu. Pútnici v ňom nájdu všetky potrebné informácie o projekte kraja Svätomariánska púť – Svetlo z východu, ktorý prepája najznámejšie pútnické miesta v regióne a propaguje duchovný turizmus.

„Oceňujem spoluprácu hlavných organizátorov a ústretovosť viacerých partnerov. Verím, že spoločne prispejeme k úspešnému zvládnutiu tohto veľkého stretnutia s hlavou katolíckej cirkvi,“ dodal Majerský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša JeleňováMilan MajerskýPápež František
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)