Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
||||
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Výstavba juhovýchodného obchvatu Starej Ľubovne (na snímke) za 2,3 milióna eur má výrazne odľahčiť dopravu v centre mesta a zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Foto: staralubovna.sk.
19. 07. 2018 10:48 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

Prešovský kraj vstupuje do výstavby obchvatu Starej Ľubovne

Investícia za 2,3 milióna eur má výrazným spôsobom odľahčiť dopravné zaťaženie v centre mesta.

POPRAD – Prešovský samosprávny kraj spolu s mestom Stará Ľubovňa vstupujú do výstavby juhovýchodného obchvatu. Investícia za 2,3 milióna eur má výrazným spôsobom odľahčiť dopravné zaťaženie v centre mesta a zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Spoločný zámer deklarovali predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský a primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko a vo štvrtok podpísali Memorandum o spolupráci.

Juhovýchodný obchvat mesta zahŕňa výstavbu novej komunikácie v dĺžke 919,12 metra, ktorá bude spájať dve cesty III. triedy. Ide o úseky III/3146 smerom na Jakubany, Nova Ľubovňa – Levočská ulica a III/3120 Stará Ľubovňa – Prešovská ulica s napojením na cestu I. triedy I/68 na trase Stará Ľubovňa – Sabinov – Prešov. Na túto investíciu vyčlenili samosprávy peniaze zo svojich rozpočtov – mesto Stará Ľubovňa poskytlo jeden milión eur, Prešovský samosprávny kraj 1,35 milióna eur.

Centrom Starej Ľubovne prejde denne takmer 6 500 vozidiel. Foto: staralubovna.sk.

Nová cesta zlepší situáciu nielen pre motoristov

„Som rád, že krajské zastupiteľstvo podporilo túto investíciu. Uvedomujeme si, že Stará Ľubovňa je preťažená dopravou. Vybudovanie novej komunikácie by malo podstatne zlepšiť situáciu nielen pre motoristov, ale pre všetkých, ktorí tu žijú alebo mestom prechádzajú,“ uviedol po podpise Memoranda o spolupráci predseda PSK Milan Majerský. Ako dodal, stavbou sa zjednoduší i dostupnosť a vzájomné prepojenie medzi jednotlivými regiónmi, navyše sa zlepšia parametre ciest v Prešovskom kraji.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Foto: SITA/Branislav Bibel.Foto: SITA/Branislav Bibel.

O výstavbu obchvatu sa mesto usilovalo vyše dvadsať rokov

Výstavba obchvatu je významnou i dlho očakávanou investíciou. Stará Ľubovňa sa o ňu usilovala viac ako dvadsať rokov, plány brzdili výkupy pozemkov i finančná náročnosť zámeru. Reálnejšiu podobu nadobudol obchvat až koncom roka 2015 po úspešnom majetkovoprávnom vyrovnaní pozemkov, ktoré mesto predalo PSK za jedno euro. Vstup kraja do výstavby mal napomôcť získaniu zdrojov z Integrovaného regionálneho operačného programu, čo sa ale nepodarilo. Napokon došlo k vzájomnej dohode samospráv združiť vlastné prostriedky a stavbu realizačne zastrešiť práve samosprávnym krajom.

Pohľad na Starú Ľubovňu. Foto: staralubovna.sk.

Centrom mesta prejde denne takmer 6 500 vozidiel

„Juhovýchodný obchvat je pre nás kľúčovou investíciou, ktorá zníži dopravnú zaťaženosť centra mesta. Denne tade prejde takmer 6 500 vozidiel. Nová komunikácia skráti vzájomnú vzdialenosť Levočskej a Prešovskej ulice o približne dva kilometre, zníži sa hluk, množstvo exhalátov, ale i nehodovosť na tomto úseku,“ uviedol primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko. Pozitívny dopad by mala mať výstavba aj na rozvoj cestovného ruchu a zvýšenie atraktivity mesta.

Primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko. Foto: staralubovna.sk.

Stavbu plánujú odovzdať do užívania koncom roka 2020

Štatutári krajskej i miestnej samosprávy zároveň podpísali dohody o podmienkach financovania stavby, termínoch realizácie a taktiež o usporiadaní cestnej siete po výstavbe. Vydané je platné stavebné povolenie a akcia je pred procesom verejného obstarávania. Podľa projektovej dokumentácie stavebné práce pozostávajú zo šestnástich objektov vrátane výstavby mosta cez potok Jakubianka, verejného osvetlenia, oporných múrov, oplotenia či rekonštrukcie existujúcich inžinierskych sietí. Termín ukončenia a odovzdania stavby do užívania je naplánovaný na november 2020.

Odporúčané články

Obyvatelia Šiah žiadajú urýchlenie výstavby obchvatu mesta, pripravujú protestnú jazdu autami Kežmarok už niekoľko rokov trápi preťažená doprava, mesto sa naďalej dožaduje obchvatu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: V kauze zmenky vypovedal aj Mika, s obžalovaným Pavlom R. riešil niektoré veci Juhokórejské stíhačky vystrelili varovné výstrely na ruské lietadlo, ktoré narušilo vzdušný priestor krajiny Video: Peter Sagan opísal moment zo stúpania na Tourmalet, ktorý obletel celý svet Návštevy regiónov treba kombinovať s komunikáciou v médiách, tvrdí Danko a šokoval ho Kollár Začarovaný kruh: Produkcia mäsa mení klímu a klíma potom zabíja dobytok Nezamestnanosť pod päť percent má 51 okresov na Slovensku, najmenej ľudí bez práce má Trenčín Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X