Prešovský kraj zvýšil platy vodičov v prímestskej autobusovej doprave

Ilustračné foto: SAD Prešov.

Na zvýšenie platov vodičov vyčlenil kraj viac ako 1,1 milióna eur. 

Vodiči prímestskej autobusovej dopravy v Prešosvkom samosprávnom kraji si v novom roku prilepšia. Ich mzdy sa zvýšia v priemere o 105 eur v hrubom. Po navýšení tak bude priemerná hrubá mzda vodiča v rámci všetkých dopravcov prímestskej autobusovej dopravy v kraji predstavovať 1 067 eur mesačne.

Ako na stretnutí s novinármi informoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, navýšenie miezd s účinnosťou od 1. januára tohto roka sa dotýka štyroch dopravcov v Prešovskom kraji, a to konkrétne vodičov SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Karpaty. Po vzájomnej dohode samosprávy s dopravcami došlo k zvýšeniu ekonomicky oprávnených nákladov o 0,04 eura na kilometer v položke mzdy.

Dopady rastu nákladov 

Zvýšenie ekonomicky oprávnených nákladov pre SAD Prešov predstavuje finančný dopad na tohtoročný rozpočet kraja vo výške viac ako 389-tisíc eur, pre SAD Humenné 384-tisíc eur, pre SAD Poprad vyše 291-tisíc eur a pre Bus Karpaty viac ako 63-tisíc eur. Krajská samospráva tak vyčlenila na platy vodičov v prímestskej autobusovej doprave vyše 1,1 milióna eur.

Prešovský kraj - Milan Majerský
Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Foto: SITA/Branislav Bibel. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Za prácu adekvátne ohodnotenie

„Keď chceme, aby nám naši obyvatelia neodchádzali za prácou do zahraničia, musíme im dať prácu s adekvátnym ohodnotením. Chceme, aby otcovia zostávali doma so svojimi rodinami, preto je v našom záujme pokračovať v trende zvyšovania platov,“ povedal Majerský. „Hrubý príjem vodiča 1 067 eur je myslím si suma, ktorá umožní oveľa jednoduchšie fungovať v tomto kraji,“ uviedol predseda kraja.

Vlani zvýšil kraj priemernú mesačnú mzdu vodičov približne o osem percent. Zo svojho rozpočtu tak vyčlenil 635-tisíc eur. Priemerná hrubá mesačná mzda vodiča za rok 2018 bola v SAD Prešov 1 046 eur, v SAD Humenné 906 eur, v SAD Poprad 925 eur a v Bus Karpaty 972 eur. Priemerná hrubá mzda vodiča v rámci všetkých SAD-iek za minulý rok tak bola 962 eur mesačne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom