Prevádzka vlakov sa po následkoch vyčíňania počasia už ustálila, meškanie spôsobil aj cestujúci

||
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko na Hlavnej stanici v Bratislave. Foto: zsr.sk. ||

Situácia v železničnej doprave sa po vyčíňaní počasia uprostred tohto týždňa už ustálila. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) potvrdili, že prevádzka na železniciach bola v piatok bežná a štandardná.

Nezaznamenali sme žiadne mimoriadnosti ani nehodové udalosti či prerušenia prevádzky. Aktuálne počasie na plynulosť železničnej dopravy vplyv nemá,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a marketingu ŽSR František Kvarda.

Železničná doprava vo štvrtok bola podľa neho poznačená v drvivej miere vplyvmi počasia, silnou búrkovou činnosťou a vetrom (zo stredy a z noci na štvrtok), ktoré boli zodpovedné za mimoriadne udalosti na tratiach.

Odrieknutý vlak

Upokojenie situácie na železniciach po veľkých búrkach zaznamenala aj Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK). Plánované výluky, ktoré realizuje správca železničnej infraštruktúry (ŽSR), však podľa národného dopravcu mali vplyv na dopravu aj v piatok.

Aktuálne v piatok meškalo niekoľko vlakov v rozsahu 15 – 34 minút. Doprava prerušená nebola,“ informoval agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Odrieknutý bol iba jeden vlak – nočný rýchlik R 801 Poľana (Bratislava-Nové Mesto 23:34 – Prešov 7:42), a to až v záverečnom úseku cesty Košice – Prešov. Nahradil ho osobný vlak Os 8508 (Košice 8:36 – Prešov 9:19).

Najväčším problémom boli búrky

Najväčším problémom vo štvrtok boli podľa ZSSK búrky, ktoré spôsobili ťažkosti na celom Slovensku. Ich odstraňovanie trvalo aj cez deň.

Väčšinu meškaní vlakov vo štvrtok spôsobil vplyv počasia – búrka, popadané stromy, poškodené trolejové vedenia.

Mimoriadna udalosť – zadymenie vlaku REX 1878 Dudváh pred cieľovou stanicou (v Bratislave) spôsobila meškanie štrnástich vlakov v rozsahu do 119 minút,“ podotkol Kováč.

Zbytočné meškanie vlaku

Nepríjemnosťou bolo podľa neho zbytočné meškanie vlaku R 609 Spišan vo štvrtok, keď cestujúci zavolal požiarnikov pre dym z bŕzd. Hasiči však problém nezistili a vlak odišiel do Košíc s meškaním 54 minút.

Jeden z vozňov je po oprave, pri vchádzaní do stanice Trnava mu trochu dymilo pri brzdení z nových brzdových doštičiek.

Je to bežný a neškodný jav, kým sa brzdy nezabehnú. Jeden z cestujúcich zavolal hasičov a tí prerušili dopravu, aby mohli skontrolovať vlak,“ dodal Kováč. V tomto prípade však išlo o zbytočný výjazd hasičov a prerušenie dopravy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republikyZSSK Železničná spoločnosť Slovensko