Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: SITA/Branislav Bibel.
22. 05. 2019 16:02 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA Diskusia

Prezident podpísal novelu zákona o výbere mýta

Novela umožňuje zníženie pokút udelených v rozkaznom konaní za neúhradenie mýta

Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov komunikácií. Novela umožňuje zníženie pokút. Ide o sankcie udelené v rozkaznom konaní za neúhradenie mýta.

Týka sa aj nesprávneho nastavenia počtu náprav v palubnej jednotke motorových vozidiel nad 3,5 tony s následkom nedoplatku mýta.

Novelu pripravilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR a účinnosť je od 1. júla 2019.

Pokuty sa znížia

Výška pokuty uloženej v správnom konaní (aj v rozkaznom konaní) za správny delikt neúhrady mýta sa zníži z 1 500 na 1 050 eur. Dôvodom je podľa rezortu dopravy určenie rovnakej výšky pokuty uloženej v rozkaznom konaní, ako je maximálna výška pokuty v blokovom konaní.

V prípade úhrady dvoch tretín z výšky pokuty do pätnástich dní od doručenia rozkazu by to bola suma 700 eur a pokuta by sa považovala za uhradenú v plnej výške.

Peniaze - eurá
Ilustračné foto: pixabay.com.

Výška pokuty za správny delikt nesprávneho zadania počtu náprav do palubnej jednotky, ak tým vznikne nedoplatok mýta, sa zníži zo 480 na 180 eur. V prípade úhrady dvoch tretín z výšky pokuty do pätnástich dní od doručenia rozkazu by to bolo 120 eur.

Mýto pre elektromobily v najnižšej sadzbe

Novela zároveň reaguje na potrebu úpravy výberu mýta pre elektromobily. Tieto vozidlá budú zaradené do najekologickejšej (najnižšej) mýtnej sadzby.

„Vzhľadom na to, že vozidlá s výlučne elektrickým pohonom nemajú emisnú triedu, navrhuje sa zaradiť túto skupinu vozidiel do najekologickejšej mýtnej sadzby. A to aj vtedy, ak došlo k nedoplatku mýta. Podľa súčasného znenia zákona tieto vozidlá patria do mýtnej sadzby s najmenej ekologickou emisnou triedou (EURO 0 – II),“ uviedol rezort dopravy.

Platiť to bude aj vtedy, ak v dokladoch vozidla absentuje emisná trieda.

Koniec úpravy o infláciu

Novela tiež vypúšťa povinnosť upravovať sadzby mýta každoročne o harmonizovaný index spotrebiteľských cien v medziročnom porovnaní k septembru predchádzajúceho kalendárneho roka, ktorý zverejňuje Štatistický úrad SR.

„Legislatívne upravovať každoročne sadzby mýta sa javí ako neprimerané. Ide o nepatrné zvýšenie, prípadne zníženie jednotlivých sadzieb o stotiny eurocentov. Náklady na implementáciu zmien pritom prevyšujú výnosy z výberu mýta aj v prípadoch, ak dochádza k zvýšeniu sadzieb,“ vysvetlilo ministerstvo dopravy.

Mýtne sadzby môžu byť v budúcnosti valorizované, avšak len v prípade, ak to bude ekonomicky opodstatnené.

Ďalšia novela

Hlava štátu tiež odobrila novelu zákona o cestnej doprave, ktorá harmonizuje vnútroštátne právo s právom Európskej únie v oblasti vnútrozemskej prepravy nebezpečného tovaru. Spresňuje aj podmienky pre dopravnú obslužnosť územia.

Cieľom je vypracovať plán dopravnej obslužnosti, aby boli čo najefektívnejšie využité jednotlivé druhy verejnej osobnej dopravy a uspokojené požiadavky verejnosti.

Novela nadobudne účinnosť 30. júna, respektíve časť o dopravnej obslužnosti 1. januára 2020.

Odporúčané články

Elektronický výber mýta na slovenských cestách vzrástol, v jeden deň priniesol takmer milión eur Kiska odobril zákon o podpore cyklistickej dopravy a cykloturistiky

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X