Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak ZSSK
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: slovakrail.sk.
6. 02. 2019 16:35 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA Diskusia

Priemerná mzda zamestnancov ZSSK vlani vzrástla o 7,56 percenta na takmer 1 117 eur

Polepšili si najmä prevádzkové a robotnícke profesie, rušňovodiči mali vlani priemernú mzdu 1 350 eur.

Zamestnanci Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) mali v roku 2018 priemernú mzdu vo výške takmer 1 117 eur a oproti roku 2017 zarobili v priemere viac o 7,56 %, resp. o 78,50 eur. Polepšili si najmä prevádzkové a robotnícke profesie.

Ako národný vlakový osobný dopravca v stredu informoval, rušňovodiči mali vlani priemernú mzdu 1 350 eur. V porovnaní s rokom 2014 bola priemerná mzda pracovníkov spoločnosti vyššia o 22,44 %, alebo o takmer 205 eur.

„Pokračujúci niekoľkoročný rast reálnych miezd zamestnancov je jedným z výsledkov našej transformácie ZSSK, ktorá sa prejavuje vo zvýšenej efektivite prác, keď s rovnakým počtom ľudí dokážeme prevádzkovať viac vlakov a voziť viac ľudí, ale aj vo vyšších platoch,“ povedal podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informačného manažmentu ZSSK Patrik Horný. ZSSK má momentálne 5 877 zamestnancov a patrí k najväčším zamestnávateľom na Slovensku.

Podpredseda predstavenstva ZSSK Patrik Horný. Foto: SITA/Milo Fabian.

K rastu prispeli najmä osobitné prémie

K medziročnému nárastu miezd podľa ZSSK prispeli najmä osobitné prémie, ktoré pomohli zvýšiť produktivitu práce aj tým, že sa znížila neprítomnosť na pracovisku. Ďalším faktorom, vďaka ktorému rástli mzdy, bolo zvýšenie príplatkov.

V dôsledku toho uplynulý rok rástli mzdy najrýchlejšie v prevádzkových profesiách rušňovodič, vlakvedúci, vozmajster a na údržbe v robotníckych profesiách elektromechanik, zámočník a mechanik elektronických zariadení.

Viaceré nefinančné benefity

„Okrem konkurencieschopného platu poskytuje ZSSK svojim pracovníkom aj nefinančné benefity. K tým najmotivujúcejším patria režijné výhody, ktoré prinášajú zvýhodnené cestovanie vlakmi v rámci Slovenska i Českej republiky, a to nielen pre zamestnancov, ale aj pre ich rodinných príslušníkov,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. ZSSK vlani vydala 828 nových železničných preukazov. Dohromady si vlani uplatňovalo režijné výhody 5 602 zamestnancov spoločnosti a 9 099 ich rodinných príslušníkov.

Národný dopravca ďalej poskytuje vybraným profesiám rekondičné pobyty v trvaní až dva týždne, teda nad rámec zákona. Zamestnanci majú tiež nárok na skrátený pracovný režim. „Až 1 864 zamestnancov má 37,5-hodinový pracovný týždeň so započítaním prestávky na obed (teda 35 hodín týždenne) a 2 832 zamestnancov má 36-hodinový pracovný týždeň so započítaním prestávky (33,5 hodíny),“ priblížil Kováč.

Rušňovodič nového rušňa Siemens Vectron. Foto: ZSSK.

Ďalšie voľno navyše

Zamestnávateľ zároveň umožňuje všetkým zamestnancom využiť ošetrenie u lekára či sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi, ako aj ďalšie voľno navyše v iných situáciách v celkovom počte šestnásť dní ročne navyše oproti Zákonníku práce. Spoločnosť poskytuje zamestnancom aj príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na regeneráciu pracovnej sily, dar pri pracovnom výročí či výpomoc zamestnávateľa v prípade práceneschopnosti.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jednou z troch nástupníckych spoločností bývalých jednotných železníc. Má základné imanie 212,44 milióna eur a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky štátu a od decembra 2016 opäť prevádzkuje komerčné IC vlaky bez podpory štátu.

Foto: slovakrail.sk.

Odporúčané články

Letná zmena cestovného poriadku vlakov začne platiť v nedeľu ZSSK poskytnú účastníkom AVON Pochodu 2019 spiatočnú cestu zdarma

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X