Primátor Banskej Bystrice skritizoval župana Luntera, situáciu v doprave mal lepšie komunikovať

Ján Nosko
Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko v otvorenom liste vyzval predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jána Luntera, aby župa mesto neodkladne informovala o aktuálnom aj výhľadovom stave riešenia prímestskej autobusovej dopravy v regióne, keďže je integrovaná s mestskou hromadnou dopravou krajského mesta. Výzva podľa primátora reflektuje požiadavky primátorov a starostov miest a obcí, ktorých sa dotkla kríza v prímestskej autobusovej doprave.

Cieľom je predísť zbytočným komplikáciám

O hroziacej situácii v doprave nebolo oficiálne naše mesto zo strany vedenia BBSK do poslednej chvíle informované. Zaujíma nás, dokedy bude platiť súčasný stav a ako bude doprava zabezpečená v prípade rozhodnutia súdu o neplatnosti dodatkov,“ uvádza sa v liste županovi.

Podľa primátora Noska je nevyhnutné, aby zo strany predsedu kraja Luntera smerovali k predstaviteľom miestnych samospráv korektné a jasné informácie o spôsobe riešenia vzniknutého stavu, resp. „ak si to situácia vyžaduje, aby sme ako primátori a starostovia boli prizvaní k rokovaniam s cieľom predísť zbytočným komplikáciám“.

Nosko v liste tiež poďakoval všetkým starostom a primátorom, ktorí neváhali zobrať iniciatívu v tejto kritickej situácii do vlastných rúk a dokázali promptne zabezpečiť plynulosť dopravnej obslužnosti pre obyvateľov, školy, zdravotnícke zariadenia, ako aj zamestnávateľov v BBSK.

Lunter považuje výčitky za neoprávnené

Predseda BBSK považuje výčitky primátora Banskej Bystrice za neoprávnené a mrzí ho tón otvoreného listu. „Len spoločnou a úzkou koordináciou miest, obcí, kraja a dopravcu sa podarilo nájsť dočasné riešenie. BBSK rovnako ako dotknuté obce bol postavený pred hľadanie riešení minútu pred vznikom krízy. Od prvého momentu sme informovali verejnosť, ako aj predstaviteľov združení miest a obcí o situácii, a spoločne sme hľadali riešenia. V tejto chvíli uvažujeme o vzniku komisie, v rámci ktorej by sme spoločne s obcami a mestami konzultovali postup a informovanie až do momentu úplného ukončenia tejto mimoriadnej situácie,“ uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Lunter v stanovisku zaslanom agentúre SITA.

Vedenie BBKS zároveň informuje, že pozýva na budúci týždeň vedenie SAD Zvolen na rokovania. Cieľom týchto rokovaní má byť nastavenie právnych vzťahov pre všetky alternatívy, ktoré môžu nastať po právoplatnosti rozsudku.

Prímestská autobusová doprava, ktorú zabezpečuje v deviatich okresoch Banskobystrického kraja spoločnosť SAD Zvolen, počas uplynulého víkendu nepremávala. Vyvrcholil tým spor medzi dopravcom a vedením BBSK, ktorý pretrváva od roku 2018 a riešia ho aj súdnou cestou. Na základe objednávok od miest a obcí vyrokovaných počas víkendu so SAD Zvolen autobusy dočasne premávali prvé dva pracovné dni v týždni. Od dnešného dňa premávajú autobusy na základe pristúpenia dopravcu k dohode predloženej vedením kraja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LunterJán Nosko
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)