Prípravy štrajku v autobusovej doprave museli odborári prerušiť, dôvodom je mimoriadna situácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SAD Poprad

Prípravy ostrého štrajku v autobusovej doprave pod Tatrami pozastavila mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila vláda SR v súvislosti s prílevom ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Agentúru SITA o tom informoval predseda Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO pri spoločnosti SAD Poprad Michal Čekel.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ako uviedol, hlasovanie o štrajku medzi vodičmi podtatranského dopravcu napokon stopol, pretože by v čase hospodárskej mobilizácie išlo o nezákonný štrajk. Odborári ho začali pripravovať 9. marca po tom, ako sa im so zamestnávateľom nepodarilo dohodnúť na navýšení platov.

Stále nedospeli k dohode

Slovenská vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu pre rastúci počet utečencov z Ukrajiny 26. februára. Jej cieľom bolo vytvoriť podmienky na prijatie opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov tejto udalosti.

Začiatkom marca nariadila na celom území Slovenska vykonať opatrenia hospodárskej mobilizácie. Tie sa týkajú aj zabezpečenia osobnej autobusovej dopravy na prepravu utečencov do určených ubytovacích zariadení alebo do dopravných uzlov pre tých, ktorí cestujú ďalej.

„Týka sa to aj firiem, ktoré prepravujú cestujúcu verejnosť. So stranou zamestnávateľa ale naďalej komunikujeme v snahe vyriešiť kolektívny spor, no stále sme nedospeli k dohode. Musíme teda čakať, kedy sa to všetko skončí,“ skonštatoval Čekel.

Neúspešné dve kolá vyjednávaní

Dodatok k platnej kolektívnej zmluve s dopravcom vyjednávajú odborári od októbra 2020. Vodiči autobusov sú podľa Čekela nespokojní s platmi aj s ponukou zo strany zamestnávateľa na ich zvýšenie.

V decembri minulého roka preto vstúpila základná organizácia do štrajkovej pohotovosti a 15. decembra požiadal výbor základnej organizácie o určenie sprostredkovateľa Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR z dôvodu kolektívneho sporu v zmysle Zákona o kolektívnom vyjednávaní.

Dve kolá pred sprostredkovateľom, ktoré sa uskutočnili v januári a februári, neboli úspešné. Odborári vtedy dali dopravcovi ešte dva týždne na vyriešenie otázky zvýšenia platieb s objednávateľom, ktorým je Prešovský samosprávny kraj. Kolektívny spor sa nepodarilo vyriešiť ani vtedy, odborári následne začali s prípravou na ostrý štrajk.

Podpredseda predstavenstva SAD Poprad Marek Modranský v úvode marca pre médiá okrem iného uviedol, že akékoľvek ďalšie vyrokované navýšenie zo strany Prešovského samosprávneho kraja ako objednávateľa služby bude bezodkladne premietnuté do miezd v plnej výške.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marek ModranskýMichal Čekel
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SROZ KOVO Odborový zväz KOVOPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)SAD PopradVláda SR