Protimonopolný úrad vyrubil pokutu ZSSK Cargo, zneužil svoje dominantné postavenie

Cargo Slovakia
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) uložil spoločnosti pôsobiacej v oblasti železničnej nákladnej dopravy pokutu vo výške 2,99 mil. eur za zneužitie dominantného postavenia.

Odmietli prenajímať rušne

„Zo zistení úradu vyplynulo, že podnikateľ v dominantnom postavení v období rokov 2005 – 2010 odmietal predávať či prenajímať elektrické rušne a tiež odmietal poskytnúť službu doplňovania paliva do motorových rušňov,“ informovala v piatok agentúru SITA hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská. Úrad rozhodol o pokute 19. júla, pričom neuviedol meno subjektu, ktorému ju udelil.

Úrad posúdil predmetné správanie ako praktiku odmietnutia dodávať podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže a zmluvy o fungovaní Európskej únie.

„Rozhodnutie bolo vydané v konaní, v ktorom úrad už raz rozhodol, ale pôvodné rozhodnutie bolo zrušené Krajským súdom v Bratislave a Najvyšším súdom SR. V aktuálnom rozhodnutí úrad zohľadnil námietky súdov,“ dodala Oľšavská. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Podajú opravný prostriedok

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo) potvrdila, že od Protimonopolného úradu SR (PMÚ) dostala pokutu takmer tri milióny eur za zneužitie dominantného postavenia v železničnej nákladnej doprave. Prvostupňové rozhodnutie PMÚ v správnom konaní bolo právnemu zástupcovi spoločnosti doručené 23. júla.

„Týmto rozhodnutím PMÚ uložil našej spoločnosti pokutu vo výške 2,9 mil. eur. Voči tomuto rozhodnutiu podáme opravný prostriedok,“ uviedla v piatok pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ZSSK Cargo Silvia Kuncová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana OľšavskáSilvia Kuncová
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SRŽelezničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.