Prvá pomoc naviazaná na COVID automat môže spôsobiť problémy, upozorňujú cestní dopravcovia

autobusy
Združenie poukazuje hlavne na to, že pre segment medzinárodnej osobnej pravidelnej a nepravidelnej dopravy alebo aj pre činnosť cestovných kancelárií nemá tzv. COVID automat praktický význam. Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian

Naviazanie podpory udržania zamestnanosti na COVID automat spôsobí problémy aj pre segment cestnej dopravy. Upozornilo na to v piatok 11. júna Združenie cestných dopravcov SR (ČESMAD Slovakia), ktoré podobne ako iné organizácie požaduje zachovanie princípu plošného poskytovania príspevkov na mzdy v súvislosti s podporou a udržaním zamestnanosti.

Podľa združenia by sa podpora na udržanie zamestnanosti vo forme Prvá pomoc PLUS na pokles tržieb mala predĺžiť až do konca roka 2021. Ako informoval poverený generálny tajomník združenia Roman Kment, bola by tak zachovaná kontinuita štátnej pomoci vzhľadom na to, že od 1. januára 2022 začne platiť „kurzarbeit“.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vládou schválené naviazanie podpory udržania zamestnanosti na COVID automat spôsobí podľa ČESMAD Slovakia viacero problémov pre rôzne segmenty. Združenie poukazuje aj na to, že pre segment medzinárodnej osobnej pravidelnej a nepravidelnej dopravy alebo aj pre činnosť cestovných kancelárií nemá tzv. COVID automat praktický význam.

Sú totiž naviazané na opatrenia v cestovaní do zahraničia a návratu domov, respektíve na opatrenia vstupu občanov iných štátov na územie Slovenska. Na základe opatrení združenie odhaduje, že objem tržieb v roku 2021 neprekročí 30 až 40 percent, teda dá sa v tržbách očakávať prepad 60 až 70 percent, a to bez ohľadu na to, v akej farbe COVID automatu sa okresy na Slovensku budú nachádzať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Kment
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcov