Prvé mesiace roka priniesli letisku v Poprade sedemnásobný nárast cestujúcich, pribudnú ešte desiatky charterov

Letisko Poprad Tatry

Za prvé mesiace tohto roka zaznamenali na popradskom letisku o 45 percent viac leteckých pohybov oproti minulému roku. Rovnako sa podarilo prepraviť sedemkrát viac cestujúcich. Informoval o tom agentúru SITA Martin Švidroň zodpovedný za marketing letiska.

Poukázal na to, že čísla narástli aj napriek tomu, že hneď po vlnách pandémie koronavírusu sa zmenila bezpečnostná situácia spojená s vojnou na Ukrajine. Región tak prišiel o všetkých turistov z Ukrajiny a z Ruska.

Posilnia linku do Londýna

V minulosti fungovalo letecké spojenie Popradu s ukrajinským Kyjevom, zamerané bolo na incoming, teda na prepravu turistov z Ukrajiny. Išlo o novinku charterovej zimnej sezóny 2016/2017, o ktorú bol zo strany ukrajinských turistov záujem.

Niekoľko rokov prevádzkovala lotyšská spoločnosť zimnú linku Riga – Poprad. Využívali ju turisti prichádzajúcich do Tatier z Pobaltska, Ruska a Škandinávie. Pandémia ochorenia COVID-19 však stopla viaceré lety v zimnej aj letnej sezóne, následne aj vojna na Ukrajine.

Aktuálne sa z popradského letiska pravidelnou linkou lieta do Londýna, dokonca bude posilnená a lietať sa bude trikrát do týždňa. V lete sa bude z Popradu lietať do Turecka a Bulharska.

Zatiaľ má letisko v kalendári 50 charterových letov. Podľa Švidroňa to stále nemusí byť konečný počet. Letisko sa tiež usiluje o obnovenie spojenia so spomínanou Rigou, ale aj izraelským Tel Avivom.

K nárastu prispeli bizzjety

Letisko Poprad – Tatry sa nachádza v nadmorskej výške 718 metrov a patrí k najvyššie položeným letiskám pre prepravné lietadlá v strednej Európe.

Situované je približne 200 metrov od diaľničného uzla, spájajúceho mesto Poprad s Vysokými a Nízkymi Tatrami. Vlani zaznamenalo pre pandémiu 36-percentný pokles cestujúcich oproti roku 2020.

Na druhej strane malo viac ako 11-tisíc leteckých pohybov, čo predstavuje až 35-percentný nárast od najúspešnejšieho roka 2016. Prispeli k tomu počty vzletov a pristátí business a súkromných lietadiel, takzvaných „bizzjetov“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Švidroň
Firmy a inštitúcie Letisko Poprad-Tatry