Prvú fázu integrovaného dopravného systému v Žilinskom kraji by mohli spustiť už na jar

Autobus, SAD Žilina
Autobus spoločnosť SAD Žilina. Foto: www.facebook.com

Prvá fáza integrovaného dopravného systému (IDS) by mala v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) začať fungovať na konci prvého štvrťroka 2022. Na pondelkovom rokovaní zastupiteľstva ŽSK o tom informoval konateľ spoločnosti Integrovaná doprava Žilinského kraja Richard Staškovan.

Príprava dohôd finišuje

Pôvodne mal začať fungovať IDS už v januári 2022, avšak koronavírus zasiahol aj do tejto oblasti. Ako informoval Staškovan, s výnimkou mesta Čadca už potvrdili zapojenie do prvej fázy IDS všetci objednávatelia dopravných služieb vo verejnom záujme, teda popri ŽSK aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR a mestá Žilina a Kysucké Nové Mesto.

Vstup mesta Čadca do IDS by malo odsúhlasiť mestské zastupiteľstvo na decembrovom rokovaní. Podľa Staškovana finišuje príprava dohôd aj s jednotlivými dopravcami v autobusovej a železničnej dopravy.

Preprogramovať musia odbavovací systém

„Spustenie procesu teraz stojí na dokončení preprogramovania odbavovacieho systému u nášho dopravcu prímestskej autobusovej dopravy. Veríme však, že všetky potrebné zmeny sa uskutočnia podľa plánu a skúšobnú prevádzku budeme môcť spustiť už v januári. Začiatok ostrej prevádzky predpokladáme v prvom kvartáli 2022,“ skonštatoval Staškovan.

Vzhľadom na plánované budúcoročné rekonštrukcie mosta v Radoli a cesty v Kysuckom Lieskovci sa krajské zastupiteľstvo uznieslo na urýchlenom spustení integrácie dopravy s cieľom zabezpečiť efektívnu dopravnú obslužnosť Kysúc.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom